گچبری کلاسیک و گچبری دستی

گچبری کلاسیک – گچبری دستی

تزیینات داخلی, طراحی داخلی
4.9/5 - (85 امتیاز)

گچبری دستی یا گچبری کلاسیک یکی از حرفه های با قدمت طولانی محسوب می‌شود که برای افزایش زیبایی دیوار، سقف، طاقچه و ستون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هنر گچبری در سه سبک گچبری دستی و گچبری پیش‌ساخته و نیز گچبری بصورت قالب گیری ( طرح اولیه بصورت دستی اجرا می شود و به تعداد مورد نیاز قالب گیری صورت می گیرد )انجام می‌شود.

اما آنچه که از گذشته به اسم گچبری مرسوم بوده و اغلب این هنر را به آن می شناسند گچبری دستی مب اشد.

برای ساخت سطوح تزئینی گچی به سبک دستی، گچ را با آب مخلوط می‌کنند تا به شکل خمیر درآید و تا زمانی که انعطاف دارد و سفت نشده است، گچبر به این خمیر حالت می‌دهد و خلق هنر گچبری بدینصورت شکل می گیرد.

در گچبری به روش دستی عمده کار ها به دست استاد گچ‌کار و تیم او انجام می‌شود، و زیبایی کار به خلاقیت و ذوق هنری او بستگی دارد.


ابزار گچبری کلاسیک

برای انجام هر کاری ابزار و تجهیزاتی مورد نیاز است . برای گچبری کلاسیک نیز از ابزار مختلفی همچون استانبولی، دمبر، پرگار، نقاله، بوم خوار و کاردک و همچنین نیروی دست استفاده می‌شود.

نمونه کار گچبری دستی
نمونه کار گچبری دستی

قیمت گچبری

قیمت گچبری به روش کلاسیک یا سنتی با گچبری به روش پیش‌ساخته دارای تفاوت‌هایی است.

گچبری‌های کلاسیک از طرح‌های بسیار زیبا و اصیلی برخوردار هستند و شما می‌توانید این هنر زیبا را در آثار برجای‌مانده از گذشته تماشا کنید.

بنابراین پروژه هایی که قرار است گچبری ها بصورت کاملا کلاسیک و دستی انجام شود هزینه و قیمت به مراتب بالاتری خواهد داشت.

گچبری کلاسیک مهارت و ذوق هنری بسیاری می طلبد برای همین و هرکسی نمی‌تواند صفحات گچی را به زیبایی و ظرافت چشم‌نوازی بسازد.

سبک گچبری کلاسیک معمولا برای خانه هایی با طراحی داخلی به سبک کلاسیک مناسب می باشد.

ولی چنانچه طرح‌های مدرن را بر روی این صفحات پیاده‌سازی کنند، می‌توان از آن‌ها در فضای مدرن نیز استفاده کرد‌.

عوامل مؤثر بر قیمت گچبری کلاسیک :

موارد زیادی را می توان بر شمرد که بر هزینه‌ی گچبری کلاسیک یا همان دستی تأثیر می‌گذارند؛

اهم این موارد عبارت‌اند از:

1- طرح گچبری کلاسیک :

تنوع طرح های گچبری کلاسیک بسیار زیاد است و هر چقدر استاد گچبر ذوق هنری بیشتری داشته باشد به این تنوع افزوده می شود.

برخی از این طرح‌ها پیچیده و برخی ساده هستند. هر چه طرح شما پیچیده‌تر و به عبارتی پُر کارتر باشد، به زمان بیشتر و زحمت بیشتری برای اجرا نیاز دارد؛ ازاین‌ رو قیمت گچبری بیشتر خواهد شد.

2- مدت زمان اجرای گچبری کلاسیک :

قیمت گچبر ماهر با توجه ‌به کاری که تحویل می‌دهد و زحمتی که می‌کشد تعیین می‌شود‌. دستمزد استادکار گچبر یا گچ‌کار یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های گچبری به روش دستی است. گاهی برخی از استادکاران به دلیل مهارت بالا و یا بهره‌گیری از یک تیم حرفه‌ای می‌توانند طرح‌ها را زودتر تحویل دهند اما در حالت کلی زمان زیادی صرف فرایند گچبری می‌شود.

استاد گچبر به‌طورمعمول تیم و گروهی با خود به همراه دارد؛ ازاین‌رو با توجه ‌به ساعت کار و زحمتی که این کارکنان می‌کشند نیز دستمزدی دریافت می‌شود. هزینه نیروی اجرایی نیز جزو عوامل مؤثر بر قیمت گچبری محسوب می‌شود.

3- زیرسازی یا تعمیر:

ممکن است پروژه شما نیاز به انجام مراحل زیرسازی خاص یا تعمیر نیاز باشد.

با توجه به اینکه هریک از این مراحل نیازمند صرف زمان و هزینه خواهد بود، هزینه کلی پروژه افزایش خواهد یافت.

4- سختی کار:

سختی اجرای هنرهای گچبری روی همه سطوح یکسان نیست .

بعنوان مثال قیمت گچبری سقف با قیمت گچبری دیوار یکسان نیست و با توجه‌ به طرح و میزان کار و سایر موارد، قیمت آن‌ها متفاوت خواهد بود.

5- متراژ کار:

از دیگر عوامل مؤثر بر هزینه‌های گچبری کلاسیک ، متراژ کلی کار گچبری پروژه است.

گاهی کار گچبری شما محدود به چند طرح و متراژ کم می باشد و گاهی ممکن است یک پروژه گچبری با متراژ خیلی بالا داشته باشید.

با توجه ‌به متراژ مورد نیاز گچبری، قیمت صفحات گچی سنجیده می‌شود. باید مد نظر داشته باشید که مهم‌ترین عامل تعیین قیمت، طرح موردنظر شماست.

بدیهی است که اجرای یک طرح پیچیده در متراژ کم، هزینه بالاتری نسبت به اجرای طرحی ساده در متراژ زیاد است.

6- هزنیه متریال و مصالح مورد نیاز:

متناسب با تورم جامعه و افزایش مداوم قیمت ها، مصالح و ابزار های گچبری مورد استفاده با تغییر قیمت مواجه می‌شوند که این تغییر قیمت‌ها بر هزینه صفحات تزئینی گچی تأثیر بسیاری می‌گذارد.

گچبری های کلاسیک - هنر گچبری

مناسب‌ترین قیمت گچبری کلاسیک

گچبری یکی از آیتم مهم در بازسازی و یا نوسازی ساختمان ها محسوب می گردد و نقش پر رنگی در شکل دهی به فضای عمومی ساختمان دارد.

البته ممکن است استفاده از هنر گچبری و خصوصا گچبری کلاسیک هزینه زیادی داشته باشد.

با توجه ‌به موارد ذکر شده بالا حال می‌دانید که عوامل گوناگونی وجود دارند که بر قیمت و برآورد هزینه گچبری تاثیر دارد.

بنابراین اگر گچبری را برای خانه خود در نظر گرفته اید باید این موضوع را نیز ملاک قرار دهید که هزینه و قیمت گچبری دستی بالاتر از نمونه گچبری های پیش ساخته خواهد بود.

یک نکته مهم و با اهمیت هم که نباید فراموش کنید این است که کار خود را به یک گچبر و یا تیم گچبری حرفه ای واگذار نمایید تا در زمان و هزینه های شما صرفه جویی شود ضمن اینکه کیفیت کار اجرایی نیز ملاک انتخاب شما خواهد بود.

https://www.aparat.com/v/eszi6

ممکن است شما در ابتدا هزینه زیادی را صرف کنید تا کار، با کیفیت بالاتر و دوام بیشتری به انجام برسد ولی همین امر سبب می‌شود که در طول زمان کمتر به تعمیرات و بازسازی نیاز پیدا کنید.

افرادی که مهارت و خلاقیت کافی ندارند هم هزینه‌های شما را دوچندان می‌کنند و وقت گران‌بهای شما را هدر می‌دهند و در پایان هم کاری بی‌کیفیت تحویلتان خواهند داد.

لذا پیشنهاد ما این است که برای بهره ‌بردن از قیمت مناسب باید پیش از شروع، سابقه و نمونه کار استاد گچبر را بررسی کنید.

اتحادیه پتینه کاران - پتینه کاری ساختمان

قیمت گچبری کلاسیک در سال جدید

با توجه به اینکه عوامل زیادی در قیمت گچبری تاثیر دارند، نمی‌توان به‌صورت قطعی قیمتی برای اجرای گچبری دستی تعیین کرد.

برای ارائه قیمت دقیق برای پروژه های گچبری در ابتدا باید استادکار گچبر طرح انتخابی شما را مشاهده نماید و عوامل مختلف را بسنجد تا بتواند یک قیمت حدودی برای کارتان تعیین نماید.

برخلاف خدمات گچکاری که هر ساله نرخ مشخصی توسط اتحادیه گچبری در هر شهر تعیین می گردد، برای کار های گچبری نمی توان قبل از بازدید پروژه قیمت دقیقی ارائه کرد.

آخرین تغییرات قیمت گچبری کلاسیک و دستی در سال جدید با توجه ‌به تغییرات روز هزینه‌های مختلف سنجیده می‌شود‌.

پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از هزینه و قیمت پروژه های گچبری خودتان با کارشناسان ما در گروه یاشیل تماس بگیرید تا با ارائه خدمات بازدید رایگان دقیق ترین و بروز ترین قیمت ها را دریافت کنید.

ورقطلا روی گچبری دستی و کلاسیک

آموزش گچبری کلاسیک و گچبری مدرن

با توجه به اینکه گچبری از حرفه های پر طرفدار در آیتم زیبا سازی هر ساختمانی محسوب می گردد و روز به روز نیز تنوع طرح و نقش های این هنر دامنه گسترده تری پیدا می کند، تمایل به یاد گیری و ورود به این حرفه نیز شدت گرفته است . در همین راستا آموزش گچبری کلاسیک به تدریج و آموزش گچبری مدرن در کلاس های آموزش و یا بصورت آموزش در حین پروژه رونق گرفته است.

گرچه باید بگوییم یادگیری کامل این حرفه نیازمند صرف زمان و تجربه عملی در پروژه می باشد و نبااید انتظار داشت با شرکت در کلاس ها و ورکشاپ های گچبری بصورت کامل و حرفه ای این شغل را یاد بگیرید.

گچبری و ورق طلا

امروزه شاهد این هستیم که در اغلب پروژه هایی که سبک کلاسیک را انتخاب کرده اند، گچبری ها و سایر خدمات تزیینات داخلی نظیر پتینه کاری بر این پایه در نظر گرفته شده اند.

یکی از تکنیک های بسیار پر کاربرد در پتینه کاری نیز استفاده از تکنیک ورقطلا یا ورق نقره روی سطوح گچبری شده است.

با توجه به سطح براق ( شاین ) ورقطلا ، هر چقدر گچبری ها با دقت و دقیق اجرا شود انعکاس نور منظمی خواهد داشت و این موضوع به زیبایی کار نهایی می افزاید.

گچبری های بی کیفیت مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتر در مرحله رنگ و پتینه خواهد شد و ممکن است نتیجه نهایی خوبی هم به همراه نداشته باشد.

بنابراین اگر استفاده از تکنیک های پتینه کاری را در مرحله بعد از گچبری برای پروژه خود در نظر دارید ، باید توجه دوچندانی به ظرافت و زیبایی کار در مرحله گچبری داشته باشید.

https://www.aparat.com/v/Yj5HR


در پایان باید این نکته را در نظر داشته باشید که :

 1. ارائه قیمت دقیق پروژه گچبری بدون بازدید و دیدن طرح های مورد نظر امکان پذیر نیست و افرادی که بدون در نظر داشتن این موضوع قیمت گذاری می کنن در واقع یک محدوده قیمت تعیین می کنند و قیمت دقیق نمی تواند باشد.
 2. با توجه با اینکه کار گچبری کلاسیک هزینه و زمان نسبتا زیادی نسبت به گچبری پیش ساخته دارد ، قبل از انتخاب گچبر و یا تیم گچبری ، حتما از نمونه کار های اجرایی توسط ایشان بازدید داشته باشید تا از سطح توانمندی او آگاه شوید.
 3. قیمت کار های گچبری ممکن است در هر شهری متفاوت با شهر دیگر باشد ، بنابراین به این نکته نیز توجه داشته باشید که پروژه گچبری در چه شهری قرار است اجرا گردد.
 4. گروه طراحی و معماری یاشیل همیشه آماده ارائه خدمات ساختمانی به شما عزیزان می باشد ، برای اطلاع دقیق از هزینه و قیمت هریک از مراحل ساخت و ساز و بازسازی ساختمان می توانید با کارشناسان ما در تماس باشد.

2 دیدگاه. Leave new

 • محسن پیرهادی
  2023-04-18 00:35

  سلام
  شما عسلویه هم پروژه قبول می کنید . یک ساختمان دوبلکس داریم که میخواهیم گچبری کنیم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up