پتینه کاری - تکنیک های پتینه کاری

پتینه کاری | تکنیک های پتینه کاری | قیمت پتینه کاری

تزیینات داخلی
4.9/5 - (111 امتیاز)

پتینه کاری چیست ؟ هر آنچه که لازم است از پتینه کاری بدانید.

در این مطلب سعی داریم مختصری از پتینه کاری و اطلاعاتی که در این زمینه نیاز است را برای شما بیان نماییم.

سر تیتر عنوانی که قصد داریم با هم بررسی نماییم به شرح ذیل است :

 • معنی پتینه
 • مفهوم پتینه کاری در عرف
 • پتینه برای چه سطحی مناسب است ؟
 • کاربرد پتینه کاری
 • مزیت های پتینه کاری
 • معایب پتینه کاری
 • پتینه ، کاغذ دیواری یا رنگ ساده
 • تکنیک های پتینه کاری
 • لوازم مورد نیاز پتینه کاری
 • پتینه کار ماهر
 • آموزش پتینه کاری
 • بازار کار پتینه کاری
 • هزینه و قیمت پتینه کاری
 • نمونه کار پتینه کاری
 • پتینه مدرن
 • پتینه کلاسیک

معنی پتینه کاری

پتینه در لغت به معنای لایه نازکی از زنگ و زنگ زدگی در سطح فلزاتی نظیر مس و روی می باشد که حاصل اکسیداسیون و یا اثرات شیمایی روی این سطوح می باشد.

پتینه شکل گرفته روی فلزات تا حدود زیادی از ادامه روند خوردگی فلزات محافظت خواهد کرد.

به عبارت دیگر به معنای : پوششی از ترکیبات شیمیایی مختلف مانند اکسیدها ، کربناتها ، سولفیدها یا سولفاتها روی فلز است که در هنگام قرار گرفتن در معرض عناصر جوی روی سطح ایجاد می شود.

پتینه سبز که بطور طبیعی روی مس و برنز شکل می گیرد بسته به شرایط محیطی مانند باران اسید حاوی گوگرد ، از ترکیبات مختلف کلریدهای مس ، سولفیدها ، سولفاتها و کربناتها تشکیل شده است.

بهترین تمثیل برای پتینه، زنگ زدگی است که در معرض اکسیژن روی آهن یا فولاد تشکیل می شود.

در اصطلاح زمین شناسی نیز به تغییراتی که به مرور زمان و تحت شرایط جوی و تغییرات آب و هوایی بر روی سطح رویی یا سطح درونی سنگ ها ایجاد می گردد، اطلاق می گردد.

معنی پتینه به انگلیسی « Patina » می باشد این کلمه ریشه ایتالیایی دارد و بصورت « patĭna » ( به معنای لایه کم عمق رسوب در سطح ) می باشد.

از نظر ظاهری نیز به علایمی نظیر کهنگی ، تاریک شدن و محو شدن در اثر عوامل طبیعی یا غیر طبیعی رنگ اولیه متریال های مختلف گفته می شود.

مفهوم پتینه کاری در عرف

اگر شما پتینه را به دو شکل فارسی و انگلیسی در اینترنت جستجو کنید شاید با نتایج روبرو شوید که زیاد به هم نزدیک نخواهد بود.

مفهوم پتینه کاری در عرف مردم ایران علاوه بر شامل شدن تعاریف و کاربرد های آن در سایر کشور ها ، دامنه وسیعی از بازی با رنگ ها را شامل می گردد.

همچنین در عرف ما ایرانی ها به انواع تکنیک های بصری در کاربرد یک یا چند رنگ گفته می شود که ماحصل آن خلق یک اثر هنری با رنگ مثل ایجاد بافت های رنگی ، محو شدن چند رنگ در هم و یا ایجاد سایه روشن هایی در یک تم رنگی خواهد بود.

پتینه برای چه سطحی مناسب است ؟

حال که معنی و مفهوم پتینه تا حدودی برای ما روشن شد، باید بدانیم که این هنر را در روی چه سطحی می توان استفاده کرد؟

با توجه به اینکه پتینه کاری هنر استفاده خلاقانه از رنگ می باشد، و رنگ را می توان بری اکثر شطوح استفاده کرد بنابراین می توان گفت از این هنر برای تزیین اجسامی نظیر لوازم دکوری، مبلمان و سایر لوازم چوبی ، سطح گچبری و سیمان ، شیشه و آیینه و … می توان استفاده کرد.

ناگفته نماند که برای هر سطحی باید از رنگ مناسب استفاده کرد.

پتینه کاری

کاربرد پتینه کاری

با توجه به تنوع تکنیک های پتینه کاری و استفاده آن در تم های مختلف رنگی ، کاربرد آن روز به روز دامنه وسیع تری به خود اختصاص می دهد.

استفاده پتینه کاری در ساختمان و رنگ آمیزی لوازم دکوری و نیز رواج این هنر در صنعت فرش بافی و پارجه نیز دیده می شود. امروز کاربرد پتینه کاری را می توان در رنگ مو و ناخن نیز مشاهده کرد

پتینه کاری ساختمان

پتینه کاری ساختمان یکی از تکنیک های بسیار کاربردی در تزیینات داخلی ساختمان ها محسوب می گردد.

پتینه سقف و دیوار

پتینه سطوح دیوار و سقف با انواع سبک های مختلف یکی از ارکان اصلی در دکوراسیون داخلی ساختمان های لوکس بحساب می آید.

این هنر یک جایگزین بسیار مناسب برای رنگ های ساده و یکنواخت و همچنین کاغذ دیواری برای ساختمان ها می باشد. با توجه به تنوع رنگی که در این هنر می توان از آن بهره برد، برای انواع سبک های دکوراسیون می توان ایده هایی را به اجرا گذاشت.

با توجه به تنوع تکنیک های پتینه کاری ساختمان از آن می توان برای دکوراسیون سبک کلاسیک ( که غالبا با گچبری های مجلل همراه است ) و دکوراسیون سبک مدرن استفاده کرد.

پتینه کاری ساختمان بعنوان یکی از محبوب ترین تکنیک های تزیینات داخلی ساختمان های لوکس به مار می رود و در اغلب ساختمان های بروز امروزی می توان آثار از این هنر را در دیوار ها و یا سقف مشاهده کرد.

محبوبیت این هنر تا جایی پیشرفت داشته است که عبارت های ” پتینه سقف ” و ” پتینه دیوار ” از کلیدواژه هایی هستند که جستجوی بسیار بالایی در مقایسه با نقاشی ساختمان دارند.

پتینه اجسام

همانطور که اشاره شد یکی دیگر از کاربرد های پتینه کاری استفاده از این هنر برای رنگ آمیزی هنری اجسامی نظیر مجسمه ها و لوازم دکوری ، گلدان ، قاب آیینه و قاب عکس ، ظروف و لوازم سفالی و غیره می باشد.

هنر پتینه کاری اجسام به آنتیک کاری یا یا دکوپاژ نیز شهرت دارد .

امروزه پتینه اجسام و ساخت لوازم دکوری یکی از هنرهای پر طرفدار خصوصا برای خانم می باشد که می توانند با کمترین هزینه اقدام به رنگ آمیزی لوازم هایی کنند که شاید بدون رنگ جلوه خوبی نداشته باشند ولی به ایجاد طرح و بافت های پتینه به یک وسیله با ارزش هنری بالا تبدیل می شود و از این حرفه می توانند به درامدزایی خوبی برسند

همچنین بخوانید : طرح ها و مدل های جدید پتینه کاری

پتینه لوازم چوبی – پتینه روی چوب

همچنین از این هنر رنگ آمیزی برای زیبایی لوازم چوبی نظیر مبلمان ، تخت خواب، میز ناهار خوری ، ویترین های چوبی، و سایر مصنوعات چوبی استفاده می گردد.

با یا اینکه با تکنیک های خاص و استفاده از ابزار های پتینه کاری نظیر وود گرینر هر نوع سطوح غیر چوبی را به رنگ چوب با تنوع رنگی مختلف پتینه کاری می کنند. این تکنیک پتینه کاری به پتینه طرح چوب معروف است.

مزیت های پتینه کاری

پتینه بعنوان یکی از شاخه های نقاشی ساختمان که همراه با شناخت کاملی از تم های رنگی و تاثیر روانشناختی ترکیب رنگ ها می باشد، بعنوان یک جایگزین مناسب و محبوب برای رنگ های ساده ( غالبا رنگ های استخوانی ، کرم و طوسی روشن ) ، شده است.

این هنر مزیت هایی نسبت به رنگ های ساده دارد که در زیر به اهم این موارد اشاره می کنیم :

 • نسبت به سایر پوشش های دیواری تنوع طرح های متفاوتی دارد و می توان متناسب با هر دکوراسیونی یک نوع تم رنگی انتخاب کرد.
 • تعمیر آن راحت تر می باشد. باتوجه به اینکه در این سبک رنگ آمیزی هیچ هارمونی و نظمی دیده نمی شود، و در واقع زیبایی این کار در استفاده بدون قید و بند و مرز های فید شده ( محو شده ) می باشد، به راحتی می تواند لکه گیری های جزیی را انجام داد.
 • نسبت به رنگ های تک رنگ چرک تاب تر است.
 • از بعضی از تکنیک های این هنر می توان برای پوشش ایراداتی نظیر موج و ترک در دیوار و سقف استفاده کرد.
 • دکوپاژ یا پتینه اجسام باعث می شود که آن جسم تا حدود زیادی قدیمی و عتیقه بنظر بیاید.

معایب پتینه کاری

علیرغم مزیت هایی که برای پتینه کاری بر شمردیم، این هنر معایبی نیز در پی خواهد داشت که در زیر به چند مورد مهم اشاره می کنیم.

 • اجرای آن نیاز به تخصص و مهارت ویژه های دارد.
 • هزینه اجرای آن در مقایسه با رنگ هایی مثل : رنگ روغنی ، رنگ پلاستیک ، آکرولیک ، مولتی کالر و بلکا بالا می باشد.
 • نسبت به رنگ های ساده زمان بر خواهد بود.
 • با توجه به اینکه این کار تنوع تکنیک های بالایی دارد و از طرفی یک کار هنری محسوب می گردد و هنر هر استاد با استاد دیگر متفاوت است بنابراین نمی توان یک قیمت مشخصی برای آن در نظر گرفت.

همچنین بخوانید : قیمت پتینه کاری

پتینه کاری

پتینه ، کاغذ دیواری یا نقاشی ساده :

برای تزیین داخلی سطوح دیوار و سقف گزینه های مختلفی را می توان برشمرد که هر کدام مزیت ها و معایب خود را دارند.

استفاده از دیوارکوب های ام دی اف یا پی وی سی ( که برای محیط اداری و دفتری توصیه می گردد )، رومالین ، بلکا و مولتی کالر( مناسب مشاعات ساختمان می باشد )، پوستر دیواری و کاغذ دیواری ، رنگ های روغنی، پلاستیک و اکرلیک، و یا حتی استفاده از سنگ های دکوراتیو می تواند گزینه های برای تزیین سطوح سقف و یا دیوار باشد.

در مقایسه با موارد فوق سه گزینه پتینه ، کاغذ دیواری و رنگ ساده از پرکاربرد ترین متریال های تزیین ساختمان می باشد.

در بیشتر موارد ما شاهد استفاده تلفیقی از این سه گزینه هستیم و هر سه مورد در کنار یکدیگر در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

اجرا کاغذ دیواری به مراتب سریعتر از دو گزینه دیگر خواهد بود ضمن اینکه به زیرسازی 100 درصد نیازی ندارد. ولی مساله مهم ترمیم دوباره و تعویض آن است که در مقایسه با موارد عنوان شده خیلی سخت و مستلزم هزینه بیشتر می باشد. همچنین تنوع رنگ و بافت آن ممکن است محدود باشد و ما در انتخاب خود با مشکل مواجه باشیم.

رنگ آمیزی وساده با رنگ روغنی ، رنگ پلاستیک و یا اکرلیک در مقایسه با کاغذ دیواری زمان زیادی نیاز دارد و می بایست زیرسازی کار بصورت کامل انجام گیرد.

برای نقاشی سقف و دیوار ما محدودیتی در ایجاد رنگ دلخواه نخواهیم داشت ( زیر نظر استاد نقاش ماهر ) و می توانیم متناسب با هر فضا و دکوری ، طیف رنگی مناسب را درست کنیم و اجرا نماییم.

ترمیم و بازسازی رنگ روغنی و پلاستیک و اکرلیک به سهولت امکان پذیر است و می توان نمونه رنگ قبلی را درست کرد و روی سطح اجرا کرد. ( اگر مدت زمان زیادی از اجرای رنگ اولیه گذشته باشد ، ممکن است کمی با اختلاف رنگ روبرو باشیم ).

گزینه سوم برای زیبا سازی ساختمان ها استفاده از پتینه کاری می باشد. این هنر باتوجه به اینکه می تواند هم بافت های موجود در کاغذ دیواری را در بر داشته باشد و هم تنوع رنگی آن محدودیتی ندارد، یک تنکیک کاربردی برای ساختمان ها محسوب می گردد.

البته ناگفته نماند که برای اجرای دقیق و با کیفیت این هنر می بایست حتما از تجربیات یک پتینه کار ماهر استفاده گردد.

پتینه کار ماهر علاوه بر آشنایی با انواع تکنیک ها، علم کافی به استفاده از طیف های رنگی دارد. و همچنین با آثار روانشناختی رنگ واقف است.

تکنیک های پتینه کاری

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، این هنر در رنگ آمیزی، تکنیک های مختلفی دارد، که هر کدام از این تکنیک ها مناسب یک سطح خاصی خواهد بود.

در زیر به چند نمونه از تکنیک های پر کاربرد این هنر اشاره می کنیم.

پتینه ابر و باد

یکی از تکنیک های پرکاربرد در پتینه کاری ساختمان تکنیک ابر و باد هست. در پروژه ها معمولا بیشترین سطح پتینه کاری را ابروباد تشکیل می دهد که در تم های رنگی متفاوت اجرا می گردد.

این تکنیک معمولا از دو یا چند رنگ که بصورت کاملا هنری در هم آمیخته می شوند شکل می گیرد و تقریبا نسبت به سایر تکنیک ها ساده تر خواهد بود.

پتینه برجسته – پتینه ایتالیایی

یکی دیگر از تکنیک ها ، پتینه برجسته یا همان پتینه ایتالیایی می باشد . این سبک برای یک یا قسمتی از فضای داخلی اجرا می گردد و معمولا از خمیر تکسچر برای ایجاد طرح برجسته استفاده می گردد.

طرح برجسته در این تکنیک معمولا با شابلون یا لوازم مشابه روی یک زمینه اجرا می گردد . معمولا نقش های انتخابی را بصورت نا منظم و در آمیخته روی سطح دیوار یا سقف اجرا می کنند.

پتینه ورقطلا – ورق نقره

از دیگر سبک های این هنر ، ورقطلا و ورق نقره می باشد که عمدتا بر روی گچبری ها اجرا می گردد.

در دکوراسیون های داخلی که به سبک کلاسیک طراحی شده اند، از گچبری های زیادی استفاده می گردد که زیبایی این کار های گچبری وقتی نمایان می گردد که با تکنیک مناسب رنگ آمیزی گردد.

ورق طلا پر کاربردترین سبک برای گچبری ها می باشد .

پتینه طرح ترک

طرح تَرَک یکی دیگر از سبک های پتینه کاری هست که غالبا از این تکنیک برای رنگ آمیزی اجسام استفاده می گردد.

آموزش پتینه طرح ترک

پتینه طرح آسمان

از دیگر سبک های پتینه کاری ، طرح آسمان یا نقاشی آسمان می باشد. در این سبک که معمولا برای زمینه نقاشی های دکوراتیو اجرا می گردد استاد کار با ذوق هنری خود شروع به ایجاد طرح و رنگبندی سطح به رنگ آسمان و احیانا تعدادی ابر می نماید.

پتینه طرح چرم

طرح چرم نیز یکی از تکنیک هایی که ممکن است برای قسمت محدودی از فضای سقف یا دیوار اجرا گردد.

پتینه طرح چرم

پتینه طرح سنگ

پتینه طرح سنگ یکی از محبوب ترین و در حین حال سخت ترین تکنیک های این حرفه محسوب می گردد.

اجرای این هنر به مهارت بالایی نیاز دارد و بایستی دوره ها و کلاس ها حرفه ای در این زمینه را بگذرانید.

در یک کلام می توان عیار و درجه استادی را با این تکنیک محک زد.

پتینه طرح سنگ
پتینه طرح سنگ

پتینه طرح چوب

پتینه طرح چوب از دیگر تکنیک های این هنر و به منظور ایجاد طرح چوب روی سطوح گچی، سفالی ، چوبی ، پلاستیکی و … می باشد.

این سبک معمولا با استفاده از ابزاری به نام وود گرینر ایجاد می گردد.

پتینه طرح چوب

پتینه کهنه کاری یا آنتیک کاری

این سبک پتینه غالبا برای رنگ آمیزی اجسام استفاده می گردد . و در ساختمان نیز برای گچبری ابزار ممکن است از تکنیک کهنه کاری و کالرواش استفاده کردد.

نقاشی فرشته یا مینیاتور – نقاشی دکوراتیو

گرچه کار نقاشی چه در قالب نقاشی مینیاتور و چه در قالب فرشته و یا نقاشی شاخ و برگ درخت در زمره کارهای هنری و نقاشی می باشد ولی امروزه این هنر نیز به یکی از خدمات قابل اجرا گروه های حرفه ای پتینه کاری تبدیل شده است.

نقاشی فرشته روی سقف و یا دیوار نیاز به گذراندن دوره های حرفه کلاس های نقاشی دارد و ممکن است سال ها طول بکشد تا بتوان این هنر را در ساختمان بکار برد.

نقاشی موتیف

نقاشی موتیف نیز در قالب هنرهای پتینه کاری می باشد که ممکن است بصورت شابلون و یا نقاشی دستی به اجرا گذاشته شود. طرح های حرفه ای نقاشی موتیف بصورت دستی و با سایه زنی های ماهرانه و در قالب سه بعدی اجرا می گردد.

نقاشی موتیف
ابزار و لوازم پتینه کاری

ابزار و لوازم پتینه کاری

برای اجرای هر کاری نیاز به لوازم و تجهیزات خاصی می باشد که به اجرای صحیح و سریع آن کمک می کند.

لوازم مورد نیاز برای پتینه کاری را نمی توان محدود به استفاده از چند ابزار کرد زیرا که تکنیک های متفاوتی برای اجرای این هنر نقاش وجود دارد که هر کدام ابزار خاص خود را می طلبد.

با این جال چند لوازم پر کاربرد را می توان به شرح زیر عنوان کرد.

 • قلمو در شکل های مختلف
 • پالت رنگ
 • پارچه تنظیف
 • ورق طلا و ورق نقره
 • چسب ورق
 • چسب کاغذی
 • کیلر خودرو و لاک الکل
 • رنگ طلایی و نقره ای مایع
 • اسفنج یا ابر
 • روغن بزرک
 • تینر روغنی
 • شاپان
 • پیستوله
 • و …

پتینه کار ماهر

پتینه کار ماهر کیست و به چه کسی می توان بعنوان متخصص این کار اعتماد کرد و کار را سپرد؟

با توجه به اینکه این حرفه یکی از آیتم های جدید در تزیینات داخلی ساختمان بحساب می آید و روز به روز طرفداران این تکنیک تزییناتی بیشتر می شود، به تناسب آن بازار کار و درآمد آن نیز بهتر و بیشتر از کارهای نقاشی ساختمان بصورت کلاسیک می باشد.

بنابراین خیلی ها سعی دارند این بازار کار تقریبا جدید را از دست ندهند و خود را در زمینه اجرای این هنر متخصص و ماهر معرفی نمایند.

یک استادکار ماهر بایستی علاوه بر آشنایی با تکنیک های کار و ظرافت در اجرای هر یک از  تکنیک ها ، به چند نکته اساسی در زمینه اجرای این هنر آشنایی کافی داشته باشد.

 1. باید سبک های دکوراسیون داخلی را حدود زیادی بشناسد و متناسب با سبک دکوراسیون خانه، تکنیک مناسب را پیشنهاد دهد.
 2. باید اطلاعات کافی از خواص و ویژگی های روانشناسی هر رنگ داشته باشد و بداند برای چه مکانی از چه رنگی بهتر است استفاده کند.
 3. همچنین دانستن اینکه که در کدام قسمت از ساختمان باید از رنگ های متضاد و یا متناسب استفاده کرد ، از مهارت های مورد نیاز یک استاد کار ماهر می باشد.
پتینه کاری

آموزش پتینه کاری

با توجه موارد عنوان شده فوق برای اینکه یک شخص بتواند خود را بعنوان متخصص در اجرای این هنر بداند باید مهارت لازم در این زمینه را کسب کند

کلاس آموزش پتینه کاری

بسیاری از موسسات و مراکز آموزشی هستند که اقدام به برگزاری کلاس های آموزش بصورت حضوری و یا غیر حضوری نموده اند و چندین تکنیک در این کلاس ها آموزش داده می شود.

برای ثبت نام در کلاس های پتینه کاری اینجا کلیک کنید.

آموزش حین کار پتینه کاری

البته گروه های دیگری آموزش را بصورت حضور کارآموز و هنر جو در پروژه های ساختمانی انجام می دهند و کار آموز می تواند مراحل صفر تا صد اجرای کار را در پروژه را از نزدیک مشاهد کرده و یاد بگیرد.

آموزش تصویری پتینه کاری

یکی دیگر از راه های یادگیری پتینه کاری ، مشاهده فیلم هایی است که در فضای مجازی ( سایت ها و شبکه های اجتماعی ) به اشتراک گذاشته می شود.

در ادامه چند مورد از تکنیک های پرکاربرد را شرح می دهیم

پتینه با اسفنج

این تکنیک یکی از ساده ترین و در عین حال زیباترین روش های ایجاد طرح روی دیوارهاست.

ابتدا زمینه دیوار را رنگ آمیزی کنید و سپس یک تکه اسفنج را به رنگ آغشته کرده و به صورت ضربه ای به دیوار بزنید.

توجه داشته باشید که ابتدا اضافه های رنگ را توسط روزنامه بگیرید و سپس اقدام به رنگ آمیزی کنید.

پتینه با پارچه

این شیوه نسبت به تکنیک اسفنج، وقت بیشتری از شما می گیرد. برای پیاده کردن این تکنیک شما باید تعداد زیادی تکه پارچه تهیه کنید و هر بار یکی از آنها را مچاله کرده و به مقداری رنگ آغشته کنید. سپس به حالت ضربه ای روی دیوار بزنید.

البته جور دیگری هم می توانید از این تکنیک با پارچه استفاده کنید. به این ترتیب که مستطیلی به عرض 15 سانتی متر و طول 20 سانتی متر از پارچه ای ببرید.

در حالی که با دست 2 سر پارچه را گرفته اید آنها را خلاف جهت هم بپیچانید. لوله پارچه را به رنگ آغشته کنید و مانند یک وردنه روی دیوار بکشید. هر بار که پارچه باز شد، این کار را تکرار کنید.

پتینه طرح بافت

برای استفاده از تکنیک بافت دار کردن دیوار روش های مختلفی وجود دارد.

از جمله ترکیب پودر مل، روغن الیف، آب و رنگ روغنی ساختمان برای بدست آوردن خمیری نسبتا شل تا در بافت دار کردن دیوار استفاده شود.

البته می توانید مقدار آب و پودر مل را برای رسیدن به غلظت دلخواه تغییر دهید.

تکنیک رنگ برداری

این تکنیک هم توسط پارچه اجرا می شود. اما با این تفاوت که این بار پارچه رنگ اضافی روی دیوار را به خود جذب می کنند.

ابتدا دیوار مورد نظر را آماده کرده و رنگی را با قلم مو به صورت نیمه رقیق بر روی دیوار بکشید.

حالا یک دستمال نخی زبر را که به صورت مچاله در آورده اید را به دیوار خیس به صورت ضربه ای بزنید.

به این ترتیب رنگ از روی دیوار برداشته شد و همزمان با انتقال رنگ، نقش مچاله شده پارچه روی دیوار باقی می ماند.

تکنیک راه راه کردن دیوار

این روش بیشتر مناسب اتاق های خواب است. البته باید توجه داشت که نباید باعث شلوغ به نظر رسیدن اتاق شد. برای مثال می توان از این روش تنها برای دیوار سمت تختخواب استفاده کرد.

ابتدا نقطه وسط دیوار را پیدا کنید سپس 5/7 سانتی متر از هر سمت این نقطه به اطراف حرکت کنید.

بدین ترتیب اولین نوار 15 سانتی متری ایجاد خواهد شد. به همین طریق تمام دیوار را به نوارهای 15 سانتی متری تقسیم کنید.

با استفاده از شاقول خطوط را ترسیم کنید یا از نقطه چین های بزرگ استفاده کنید و تا پایین دیوار بکشید.

سپس با چسب نواری کاغذی یک طرف خطوط علامت گذاری شده را بپوشانید به طوری که چسب داخل نوارهایی که باید بمانند چسبانده شود.

در نهایت به صورت یکی در میان این قسمت ها را رنگ آمیزی کنید. شما می توانید الگوهایی را نیز به شکل دایره یا مثلث از مقوا جدا کنید و بین این خطوط قرار دهید.

البته توجه داشته باشید که اگر می خواهید داخل این الگو ها را رنگ کنید باید طوری آنها را طراحی کنید که وسطشان خالی باشد.

در تمام روش های فوق هم خوانی رنگ ها و همچنین سبک دکوراسیون داخلی اجرا شده از اهمیت خاصی برخوردار است. بنابراین، هنگام رنگ کردن نکات زیر را رعایت کنید :

_ در تکنیک رنگ برداری سرعت عمل مهم ترین مساله است، زیرا ممکن است لایه رنگ به سرعت خشک شود و رنگ برداری آن به سرعت انجام گیرد.

در این صورت می توانید ابزار را به کمی تینر روغنی آغشته کنید و به سطح رنگ بمالید. پس از آن که ابزارتان (پارچه، کیسه پلاستیکی و…) به رنگ آغشته شد آن را با ابزار دیگری عوض کنید.

بازار کار و درآمد پتینه کاری

باتوجه به اینکه پتینه کاری یکی از آیتم های محبوب در تزیینات داخلی محسوب می گرد و هر معمار و طراحی یک یا چند تکنیک را در طرح خود می گنجاند ، به تناسب آن انتظار می رود این حرفه بازار کار مناسبی داشته باشد. از طرفی چون این کار هنری محسوب می گردد نمی توان قیمت دقیق برای آن مشخص کرد.

اما باتوجه به تجربه چندین ساله ، بازار کار و درآمد پتینه کاری برای افراد هنرمند و اساتید مجرب یک بازار مناسب و درآمد خوب می باشد.

همچنین بخوانید : قیمت دقیق پتینه کاری

هزینه و قیمت پتینه کاری

” قیمت پتینه کاری ” یکی از کلیدواژه هایی است که هم از جانب اهالی فن ها و هم از جانب مالکان و مهندس هایی که تصمیم به اجرای هنر دارند، جستجوی بالایی در اینترنت دارد.

اگر شما هم با جستجوی عبارت قیمت به این مطلب رسیده اید، به احتمال زیاد با تنوعی از قیمت های مختلف روبرو بوده اید.

درست است ! رسیدن به یک قیمت واحد در پتینه کاری شاید ممکن نباشد. و این امر به دلایل مختلف می تواند باشد.

در مرحله اول باید بدانیم که چه عواملی می تواند در قیمت تاثیر داشته باشد. برای این این منظور چند مورد را بررسی می نماییم.

متراز کار :

متزاژ کار یکی از عوامل مهم در قیمت دهی کار می باشد.

برای مثال اگر قرار باشد یک سطح 2 مترمربعی را پتینه کاری انجام دهیم هزینه اجرای آن A ریال خواهد بود. اما اگر سطح مورد نظر 10 مترمربع باشد هزینه آن بجای اینکه پنج برابر باشد ( 5 A ) ، هزینه آن سه یا چهار برابر شود ( 3 A یا 4 A ).

سختی کار :

ممکن است سطحی که می خواهیم پتینه روی آن اجرا شود در ارتفاع بالایی باشد و نیاز به نصب داربست و یا بالابر و نردبان های ارتفاع بالا باشد. که در این صورت هزینه ان به تناسب سختی کار بالا خواهد بود.

معمولا هزینه اجرای این هنرروی سقف در مقایسه با دیوار هم کمی بالاتر در نظر گرفته می شود.

متریال های مورد استفاده :

استفاه از رنگ های با کیفیت علاور اینکه ظرافت و زیبایی کار را چند برابر خواهد کرد ( قابلیت محو شدن و فید شدن رنگ های خوب به مراتب بهتر است ) ، ماندگاری کار را نیز افزایش می دهد.

تکنیک های مورد نیاز :

همانطور که در مطالب پیشین نیز اشاره شد، پتینه کاری تکنیک های مختلفی دارد که هر کدام از این تکنیک ها مناسب سطحی خواهد بود.

بعضی از تکنیک ها در مقایسه با بعضی دیگر سخت تر است و نیاز به صرف وقت و زمان بیشتری هست. بنابراین معقول خواهد بود که همه تکنیک ها قیمت واحدی نخواهد داشت.

مجری کار :

پتینه یک کاری هنری می باشد و هر استادی هنر و دست خودش را خواهد داشت. بنابراین اگر یک تکنیک توسط یک استاد کار ماهر و یک تازه وارد اجرا گردد نباید انتظار کیفیت یکسان و در مقابل آن قیمت یکسان داشته باشیم.

با توجه به موارد مهمی که در بالا به آن اشاره شد و تاثیری که هر کدام از آن ها در قیمت دارد، نمی توان انتظار داشت که یک قیمت واحد و متعارفی برای کار ارائه کرد.

محل پروژه :

پتینه کاری در تهران بیشتر از سایر شهرستان ها رواج دارد و غالبا نیز قیمت پتینه کاری در تهران نسبت به سایر شهرستان ها بالاتر می باشد . اما یادآور می شود مجری کار خیلی می تواند در تعیین قیمت موثر باشد زیرا که همه اساتید ها توانمندی یکسانی ندارند.


پیشنهاد ما برای برآورد قیمت دقیق ، بازدید مجری کار از محل پروژه و رسیدن به توافق در مورد تکنیک هایی که قرار است به اجرا در آید.

همچنین کارفرما هم بایستی قبل از واگذاری پروژه به یک شخص یا گروه ، از سابقه کار و نمونه کار های اجرایی آن ها اطلاعات کافی داشته باشد.

متوسط قیمت پتینه کاری

با توجه به اینکه این هنر مثل سایر کسب کار اتحادیه پتینه کاری مستقل ندارد ، قیمت های قطعی و ثابتی برای آن تعریف نشده است.

بنابراین باتوجه به توضیحات فوق در اینجا فقط می توانیم به ارائه لیست قیمت پتینه کاری که بر اساس تبادل نظر با اساتید ماهر در این کار گردآوری شده است، بسنده کنیم.

محدوده قیمتتعداد نظرات
پایین تر از 300 هزار تومان62 نفر
بین 300 تا 500 هزار تومان171 نفر
بین 500 تا 700 هزار تومان210 نفر
بین 700 تا یک میلیون تومان55 نفر
بین 1 یلیون تا یک میلیون و دویست هزار تومان12 نفر
این نظرسنجی از بین سایت ها پیج های مرتبط با پتینه کاری جمع آوری شده است.

همچنین بخوانید : قیمت دقیق پتینه کاری

نمونه کارهای پتینه کاری

در هر حرفه ای ارائه سابقه کار و نمونه کار های موفق می تواند در جلب اعتماد مشتری خیلی مفید واقع گردد.

بسیاری از افراد که دوست دارند تا جای ممکن در دکوراسیون خانه خود از المان های خاص و ویژه استفاده کنند، دوست ندارند که که کیفیت فدای هزینه گردد.

بنابراین برای جلب اعتماد کارفرمایان در این مورد که شما می توانید یک کار با کیفیت مورد قبول ارائه دهید، سابقه فعالیت و ارائه نمونه کار های اجرا شده قبلی خیلی مفید خواهد بود.

گروه یاشیل مفتخر است با سابقه چندین سال فعالیت درخشان در این حوزه و با بهره گیری از علوم آکادمیک در زمینه شناخت انواع رنگ ها ، قبل از عقد قرارد شما را به دیدن نمونه کار های موفق بصورت تصویری و یا بازدید از محل پروژه دعوت نماید.

پتینه مدرن – پتینه جدید

در تصاویر زیر چند نمونه از پتینه کاری هایی که به سبک مدرن اجرا شده است و مناسب دکوراسیون مدرن می باشد به نمایش گذاشته شده است.

این سبک ها به تازگی رواج پیدا کرده است و اجرای آن نیاز به مهارت ویژه ای دارد.

ترکیب نقاشی و خط یکی از محبوب ترین این سبک بشمار می رود.

دوستان عزیز در پایان لازم است به عرض برسانیم که شما می توانید همواره برای اطلاع از قیمت های بروز پروژه های پتینه کاری با کارشناسان ما در یاشیل تماس داشته باشید : Tel :+98912752097

اینستاگرام یاشیل

همچنین برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر می توانید از پیج اینستاگرام یاشیل دیدن نمایید.

30 دیدگاه. Leave new

 • مرضیه نیک پی
  2023-05-31 11:01

  سلام روز شما خوش
  درآمد پتینه کاری حدودا چقدر هست ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ?

  پاسخ
 • محسن آرام
  2022-10-24 17:56

  شرایط بازدید برای پروژه های شهرستان چطوریه ؟

  پاسخ
 • […] که درمباحث مربوط به پتینه کاری ( پتینه چیست ) گفته شد، پتینه کاری یکی از محبوب ترین ایتم های […]

  پاسخ
 • […] که در مباحث مربوط به پتینه و پتینه کاری نیز اشاره شده است، امروزه یکی از آیتم های […]

  پاسخ
 • […] پتینه چیست ؟ […]

  پاسخ
 • […] که در مبحث مربوط به پتینه کاری تشریح شد، پتینه و پتینه کاری یکی از محبوب ترین آیتم های […]

  پاسخ
 • مسلم
  2020-04-11 09:16

  بسیار عالی ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
  • ممنونم شما لطف دارید

   پاسخ
  • لیلا
   2020-05-02 09:05

   سلام
   پتینه کاری کجا میشه بصورت حرفه ای یاد گرفت ؟
   شما مرکز آموزش پتینه کاری خوب سراغ دارید ؟
   ممنونم

   پاسخ
   • سلام وقت شما بخیر
    ممنون از اینکه به سایت یاشیل سر زدید. مراکز و موسسه های زیادی آموزش پتینه کاری دارند و با سرچ در اینترنت میشه اطلاعات آنها رو پیدا کرد. ولی با توجه به اینکه ما از کیفیت کلاس های آن ها اطلاع دقیق نداریم نمی تونم پیشنهاد آموزشگاه خاصی رو داشته باشم.

    پاسخ
 • نیلوفر
  2020-04-10 22:26

  سلام
  کارهاتون خیلی زیباست.
  اگه ممکنه از آموزش پتینه کاری فیلم و ویدیو بزارید سایتتون

  پاسخ
  • سلام
   ممنون از محبت شما
   چشم حتما به فکر تولید فایل های تصویری آموزش پتینه هستیم

   پاسخ
   • عبدی آذر
    2020-06-04 13:43

    سلام
    هزینه پتینه کاری یک خونه حدود ۲۰۰ متری با سه اتاق خواب حدودا چقدر میشه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

    پاسخ
    • سلام وقت شما بخیر
     برای ارائه قیمت دقیق پتینه کاری ، لازم است از پروژه بازدید بعمل آید. برای هماهنگی بازدید لطفا با ما تماس بگیرید.
     تلفن : +989127052097

     پاسخ
 • زهرا زاهدی
  2020-04-08 11:02

  سلام وقت شما بخیر

  ببخشید شما میتونید پتینه کاری که انجام شده رو قیمت بدید ؟
  من از کجا میتونم کمک بگیرم ؟

  پاسخ
  • سلام وقت شما هم بخیر
   متاسفانه ما نمی تونیم روی اجرای دیگر همکاران قیمت بدیم.
   پتینه کاری زیر مجموعه اتحادیه نقاشان ساختمانی هستش. شاید اونجا بتونید مشکل خودتون رو مطرح بفرمایید.

   پاسخ
 • بهاره
  2020-04-08 10:47

  سلام وقت شما بخیر ?‍♀️
  شما کلاس آموزش دارید ؟
  اگر دارید لطفا شرایط کلاس ها رو بفرمایید .
  اگر هم ندارید لطف کنید مراکزی که می شناسید معرفی کنید . ممنونم ??

  پاسخ
  • سلام
   ممنون از اینکه سایت یاشیل رو انتخاب کردید ❤
   متاسفانه ما فعلا شرایط آموزش کارگاهی رو نداریم ( به فکر هستیم ) ولی بصورت حضور در پروژه هنرجو می پذیریم.
   مراکز و موسسه های زیادی هستند که میتونید با یک سرچ در گوگل پیدا کنید. اما اینکه ما معرف باشیم جای خاصی رو نمیتونم پیشنهاد بدم چون از شرایط و کیفیت آموزش آنها اطلاعی ندارم

   پاسخ
  • نادیا
   2020-05-07 21:42

   سلام
   قیمت پتینه کاری که در سایت زدید خیلی بالاست.
   در سایت های دیگه قیمت از ۱۵ هزار تومان هستش تا نهایت ۸۰ هزار تومان

   پاسخ
   • سلام
    همانطور که در متن نیز اشاره شده است قیمت پتینه تابع عوامل مختلفی می تواند باشد . یکی از آیتم های تاثیر گذار در قیمت پتینه کاری توانمندی مجری کار یا همان استاد پتینه است .
    در واقع چون این کار هنری محسوب می گردد بنابراین کیفیت ها با هم تفاوت خواهد داشت و در نتیجه قیمت ها هم بایستی متفاوت باشند.
    ممنون از اینکه نظر دادید

    پاسخ
 • بهرخ
  2020-04-08 10:36

  سلام
  لوازم پتینه کاری رو از کجا میشه تهیه کرد ؟

  پاسخ
  • سلام
   ممنون از اینکه پیج یاشیل رو انتخاب کردید.
   معمولا فروشگاه های رنگ فروشی این لوازم رو دارند. ضمن اینکه بصورت خرید آنلاین هم میتونید لوازم پتینه کاری رو تهیه بفرمایید.

   پاسخ
 • محمد
  2020-04-08 10:32

  سلام
  ممنون از سایت خوب یاشیل
  بهترین و کامل ترین مطلب که در مورد پتینه کاری خوندم همین بود.
  ایکاش در مطالب بعدی از آموزش پتینه کاری هم فیلم بزارید.
  موفق باشید. دکوراسیون نیکا

  پاسخ
  • سلام وقت شما بخیر
   ممنون از ابراز لطف شما. انشالا که بتونیم خدمت رسانی کرده باشیم.
   برای تهیه ویدیو آموزش پتینه کاری هم به فکر هستیم. انشالا به زودی انجام خواهد شد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up