کابینت تمام چوب - کابینت چوبی

کابینت تمام چوب – طراحی ، ساخت و نصب کابینت های تمام چوب – قیمت کابینت تمام چوب

تزیینات داخلی, طراحی داخلی
5/5 - (1 امتیاز)

کابینت تمام چوب – طراحی ، ساخت و نصب کابینت های تمام چوب

همانطور که در مباحث مربوط به دکوراسیون آشپزخانه و راهنمای انتخاب کابینت اشاره شد ، انتخاب کابینت آشپزخانه یکی از آیتم های مهم در طراحی دکوراسیون داخلی می باشد.

علاوه بر تناسب مدل و رنگ کابینت ها با نوع دکوراسیون داخلی ، معیار مهم دیگر جنس و متریال کابینت می باشد که با بصورت دقیق برآورد و در نهایت انتخاب گردد.

با توجه به متریال هایی نظیر کابینت فلزی ، کابینت ام دی اف ،کابینت ممبران ، لترون ، چوب و یا ترکیبی از جنس های مختلف هزینه و قیمت کابینت ها متنوع خواهد بود.

هر کدام از کابینت ها مزایا و معایبی دارد که در این مبحث سعی داریم یکی از محصولات مهم گروه یاشیل که کابینت تمام چوب ( راش – گردو و افرا ) می باشد را به تفضیل بررسی نماییم.

لازم به توضیح است طراحان گروه یاشیل در ساخت و تولید کابینت های تمام چوب با شرکت صنایع چوب بهسازان که از بهترین و معتبرترین تولید کنندگان صنایع چوبی کشور هستند مشارکت دارد و متقاضیان می توانند در صورت تمایل با نمایشگاه و مراحل ساخت و تولید محصولات چوبی از نزدیک دیدن نمایند.

تاریخچه کابینت چوبی

در چند دهه گذشته کابینت هایی از جنس چوب (راش، گردو، افرا و …) به عنوان یک کار کلاسیک اجرا می شد و در آن کابینت ها، خبری از ستون و سرستون ها و یا به عبارتی شکل طراحی ها به سبک امروزی نبود و فقط جنس کابینت از چوب بود که آن هم در پایان رنگ می شد.

نحوه اجرای کابینت در گذشته توسط منبت کاران و ابزارآلات و دستگاه های ابتدایی که در آن دوره وجود داشت پیش می رفت ولی کم کم که سبک طراحی تغییر پیدا کرد، دستگاه ها هم پیشرفته تر شد و با آمدن دستگاه های سی ان سی انقلابی در صنعت چوب اتفاق افتاد.

در حال حاضر می توان هر طرحی را که در ذهن بوجود می آید به مرحله اجرا و عمل رساند و تقریبا می توان گفت که محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

در چند سال گذشته ذوق و هنر طراحان رنگ و لعابی جدید به این سبک کار داد و شکل تازه ای به کابینت کلاسیک داد. طراحان با استفاده از اجزای جدید رونقی دوباره به کابینت کلاسیک دادند و همین امر باعث شد بازار کابینت کلاسیک خیلی داغ شود و طرافداران زیادی پیدا کند.

کابینت کلاسیکی که با چوب اجرا می شود ابتدا بدنه (اسکلت) کابینت ساخته و نصب می شود (البته معمولا بدنه کابینت ها از جنس ام دی اف است) و با توجه به حساس بودن این نوع کابینت ها درب های کابینت بعد از اجرای بدنه اندازه گیری می شود.

بعد از چند روزی که درب ها ساخته شد برای نصب اولیه قبل از رنگکاری به محل نصب برده می شود تا درب ها روی کابینت ها نصب شده و از درست بودن اندازه درب ها مطمئن شوند. بعد از اطمینان از درست بودن اندازه ها، درب های کابینت برای رنگ آمیزی از ساختمان به رنگکاری انتقال پیدا می کند.

چند روزی عملیات رنگ آمیزی طول می کشد و بعد از خشک شدن رنگ، درب ها دوباره به ساختمان منتقل می شوند و عملیات نصب انجام می شود.

کابینت روکش چوب :

نوع دیگری از کابینت ها هستند که به کابینت روکش چوب معروف هستند و نباید برای سفارش و قیمت گیری با کابینت تمام چوب اشتباه گرفته شود.

در ساخت کابینت روکش چوب معمولا از یک مغزی ام دی اف و رویه چوب برای ساخت درب ها استفاده می شود.

قیمت کابینت روکش چوب :

قیمت کابینت روکش چوب در مقایسه با قیمت کابینت تمام چوب پایین تر می باشد.

کابینت تمام چوب

کابینت تمام چوب

کابینت تمام چوب

کابینت تمام چوب

مزایا و معایب کابینت تمام چوب

مزایای کابینت تمام چوب : کابینت تمام چوب علاوه بر حفظ اصالت سبک کلاسیک بسیار مقاوم تر می باشد. می توان برای رنگ آمیزی آن بر حسب سلیقه از رنگ های مناسب دکوراسیون استفاده کرد. سر و صدای کمتری نسبت به سایر متریال ها دارد

معایب کابینت تمام چوب :شاید گران و پر هزینه بودن کابینت های چوبی تنها عیب آن باشد. ضمن اینکه مراحل ساخت و نصب آن کمی زمانبر می باشد.

نحوه محاسبه قیمت کابینت تمام چوب

در این قسمت تلاش بر این است نکات مبهمی که برای شما در نحوه محاسبه قیمت کابینت ممبران پیش می آید را توضیح دهیم و سعی داریم چگونگی به دست آوردن متراژ و محاسبه قیمت کابینت تمام چوب را بررسی کنیم.

قیمت کابینت تمام چوب :

 • قیمت ها بر اساس یک متر طول کابینت مشخص می گردد.

یک متر کابینت شامل یک متر کابینت زمینی و یک متر کابینت دیواری می باشد.

نحوه متر کردن بدین صورت است که از ابتدای کابینت ها تا انتها در حالت طولی متر می گردد.

البته در صورتی که کل کار متر گرفته شده دارای ابعاد ( عمق و ارتفاع ) استاندارد باشند.

سپس در متراژ زمینی جای یخچال، ماشین لباس شویی، ماشین ظرف شویی و گاز مبله و کمد ها از متراژ زمینی ها کسر می گردد.

 • اولین قانون در محاسبه قیمت کابینت تمام چوب قانون ۶۰ و ۴۰ درصد است.

در این قانون کابینت های زمینی ۶۰ درصد و کابینت های دیواری ( با ارتفاع ۷۰ ) ۴۰ درصد از قیمت هر متر طول می باشد.

برای مثال :

اگر یک متر کابینت هزینه‌ای برابر با ۱۰۰ هزار تومان داشته باشد. قیمت کابینت تمام چوب زمینی ۶۰ هزار تومان و قیمت کابینت تمام چوب دیواری‌ ( ارتفاع ۷۰ ) ۴۰ هزار تومان است.

کابینت تمام چوب

کابینت تمام چوب

کابینت تمام چوب

کابینت تمام چوب

یک متر کابینت شامل چه چیزهایی است؟

۱) یک متر یونیت کابینت زمینی و یک متر یونیت کابینت هوایی

۲) یک متر صفحه کابینت شرکتی

۳) درب یونیت

۴) یک متر تاج، زیر چراغ، پاخور

۷) کلیه یراق آلات شرکتی (دستگیره، لولا، جک پمپی یا ساعتی، ریل , پایه , قرنیز و …)

۸) کلیه ابزارآلات که برای یک متر کابینت زمینی و هوایی مورد نیاز است.

در کابینت های خارج از استاندارد طول کابینت به نسبت فضا متر می گردد و عمق و ارتفاع تغییر اندازه دارند که با توجه به جدول ضرایب متراژ کابینت قابل محاسبه است.

استاندارد اندازه کابینت زمینی

بدنه کابینت های زمینی ارتفاع استانداردی دارند که برابر ۷۲ سانتیمتر است که این ارتفاع با صفحه رویه شرکتی ( ۳۲ میلی متر ) و پایه ( ۱۴ سانتیمتر ) به ۹۰ ساتیمتر می رسد.

استاندارد عمق کابینت های زمینی ۵۵ سانتیمتر می باشد.

کابینت تمام چوب

نحوه محاسبه قیمت کابینت تمام چوب دیواری (هوایی)

ابعاد استاندارد اندازه کابینت دیواری

عمق ۳۰ سانتی متر و ارتفاع ۷۰ سانتی متر است.

همچنین در فضاهایی که ارتفاع سقف بیش از ۲۴۰ سانتیمتر باشد میتوان ارتفاع کابینت دیواری را ۹۰ سانتیمتر گرفت، تعداد طبقات در کابینت ارتفاع ۹۰ سه قسمت است و نحوه محاسبه آن نیز همانند کابینت زمینی ۶۰ درصد محاسبه می شود.

(در اجرای کابینت های دیواری باید دقت داشت تا ابعاد آن از حدود حجم های استاندارد خارج نشود چرا که به وزن آن باید دقت شود.سنگین شدن کابینت دیواری ممکن است خطرناک باشد.)

نحوه محاسبه قیمت کابینت تمام چوب کمدی

به کابینت های ایستاده ای که از زمین شروع شده و هم ارتفاع با کابینت های هوایی می باشند کابینت کمدی گویند.

نحوه محاسبه قیمت آن ها سه برابر کابینت زمینی ( یعنی ۱۸۰درصد) می باشد.

نحوه محاسبه قیمت کابینت تمام چوب نیمه کمدی

به کابینت هایی که ارتفاع آن ها از روی سطح صفحه تا هم ارتفاع دیواری ها می باشد کابینت نیمه کمدی گویند.

کابینت نیمه کمدی ها معمولا ارتفاعی در حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر دارند و نحوه محاسبه آنها دو برابر کابینت های زمینی (یعنی ۱۲۰ درصد) می باشد.

کابینت تمام چوب

نحوه محاسبه قیمت درب نما

در انتهای یک راسته از کابینت ها که پهلو یا قسمتی از بدنه سفید کابینت در معرض دید قرار می گیرد باید برای زیبایی کار آن را هم رنگ با ام دی اف رنگی که مشتری انتخاب می نماید پوشاند یعنی یک بار دیواره بدنه کابینت قرار می گیرد و روی آن دیواره دیگری که به آن درب نما می گویند.

از درب نما در نمای پشت اپن ها . یا جزیره هایی که رو به پذیرایی قرار می گیرند و یا پهلو بدنه هایی که در معرض دید قرار می گیرند استفاده می شوند.

نکته : منظور از درب نما، درب کابینت نیست.

نکته : هزینه نماهای کابینت بر اساس طراحی به هزینه های فوق اضافه می شود.

کابینت تمام چوب

نحوه محاسبه قیمت کابینت تمام چوب اپن و جزیره

در آشپزخانه های سبک مدرن امروزی، قسمتی به نام جزیره می باشد که بسیار کاربردی است.

برخی از طراحان آشپزخانه در اپن جزیره یا کانتر میز غذاخوری تعبیه می نمایند که بستگی به این امر دارد که آیا سینک روی جزیره قرار گرفته باشد یا خیر. کانتر یا جزیره از متریال های متفاوتی ساخته می شود و تنوع زیادی دارد و کاملا بستگی به سلیقه کارفرما خواهد داشت.

به طور کلی به کابیت زمینی که به دیوار متصل نمی شود کابینت جزیره گویند. ابعاد استاندارد آن ها همانند کابینت زمینی می باشد. نحوه محاسبه آن ها ۵/۱ برابر کابینت زمینی ( یعنی۹۰ درصد) می باشد. چرا که دو طرف آن ها در معرض دید هستند و طرف پشت آن ها نیز بایستی از جنس خود درب ها کار شود.

نحوه محاسبه قیمت کابینت تمام چوب ویترینی

به کابینت هایی که بدنه تمام رنگی دارند و محل قرار دادن اجناس دکوری در آشپزخانه می باشد ویترین میگویند.

نحوه محاسبه ویترین های دیواری ۲ برابر کابینت دیواری (یعنی ۸۰ درصد) و نحوه محاسبه ویترین های زمینی ۲ برابر کابینت زمینی (یعنی ۱۲۰ درصد) می باشد.

کاور یخچال

برای زیبایی در فضای آشپزخانه و محفوظ کردن نمای پشت یخچال معمولا دور یخچال را توسط کاور می پوشانند. خصوصا یخچال های ساید که عمق بیشتری نسبت به یخچال های معمولی دارند از کاور یخچال استفاده می شود.

رویه ماشین لباسشویی و ظرفشویی

همان طور که گفته شد در محاسبه قیمت کابینت ها متراژ ماشین لباسشویی و ظرفشویی می بایست از فضای کابینت های زمینی کسر گردد.

همانند متراژ گاز اجاق و یخچال متراژ ماشین ها نیز از متراژ زمینی ها کسر می گردد.

در قسمت ماشین ها در اجرا عملا فقط صفحه رویه کار شده است که مقصود از رویه ماشین لباسشویی و ظرفشویی نیز همان صفحه رویه است.

RSS مقالات معماری داخلی

 • دکوراسیون داخلی دفتر کار و ایجاد هویت بصری
  SmartBase یک اکوسیستم کسب و کار همکار انقلابی است که فضایی را برای کار مشترک، دفاتر خدماتی و انبارداری همراه با متخصصان تجارت الکترونیک، بازاریابی و شتاب دهنده‌ های تجاری در محل ارائه می‌دهد. دفتر طراحی داخلی Oktra برای دفاتر کار مشترک SmartBase در بورنموث انگلستان تعادلی میان فضای گرم و پیچیده ایجاد کرده است. […]
 • طراحی داخلی بانک همگام با تغییرات پویا پیشرفت تکنولوژی
  استاندارد داخلی جدید شعبه های بانک ING در لهستان یک اثر رقابتی پیروزمندانه است که توسط تیم طراحی Medusaindustry از لهستان ایجاد شده است. MedusaINDUSTRY یک شرکت فرعی است که تا حدی از معماران گروه Medusa و بنیاد  (Art Plantation) پدید آمده و پروژه‌ هایی را در حد هنر، طراحی صنعتی و رسانه اجرا می‌ […]
 • طراحی داخلی خانه مدرن و نمای ویکتوریایی
   این پروژه طراحی اخلی منزل، پروژه ای جسورانه، مطمئن، بافتی و تحت تأثیر فرهنگی ویکتوریایی است. اندرو کویلر (کارفرما) بدون عذر خواهی خود را یک “مشکل کننده” می نامد که در کل خانه اش کاملا مشهود است. کلبه بازسازی‌ شده ۱۹۱۱ که در سال ۲۰۱۴ خریداری شده است. این خانه در گوشه‌ ای عجیب در […]
 • معماری مجموعه برج های مسکونی با نمای بتنی پیش ساخته
  این پروژه تفسیری معاصر از باغ شهر را پیشنهاد می‌ کند که مقیاس انسانی و منظر محور را با مفهوم تراکم و عقلانیت ترکیب می‌ کند. سه برج ساختاری با ارتفاع های مختلف در مرکز یک باغ بزرگ قرار دارند. از طریق این استراتژی، پروژه یک پاسخ حجمی ارگانیک به پارک ارائه می دهد. خط […]
 • تغییر کاربری و طراحی داخلی سالن ورزشی
  امروزه پیچیدگی و سرعت زندگی روزمره ما با افزایش ساعات کار و کاهش زمان آزاد، فضاهای ورزش جمعی را به سطح جدیدی از قهرمانی رسانده است. در این فضاها می توان تعاریف مبهم واقعی اوقات فراغت و بیکاری را رقم زد. این مقاله به شرح فضای داخلی باشگاه ورزشی کراس فیت می پردازد که با […]
 • طراحی داخلی خانه با ادغام سنت ها
  ایجاد یک آپارتمان برای تعطیلات با نمایی از تاریخ ۱۰۰۰ ساله گدانسک در کشور لهستان برای یک زوج ژاپنی-آمریکایی موضوع مورد بررسی در این مقاله می باشد. در ادامه به شرح و بررسی طراحی داخلی این آپارتمان می پردازیم. خانه ای با ادغام سنت ها در بالای یک خانه مسکونی در گدانسک در جزیره Spichrzów […]

RSS مقالات معماری خارجی

 • Assossego House / Carol Miluzzi Arquitetura
  Tranquility. A word that guided both architect Carol Miluzzi and engineer Willian Vasconcelos, since the beginning of the project.
 • Villa Wood / NORD Architects
  Villa Wood stands out in the suburbs of Copenhagen as an example on how to live and build in a climate-friendly way. Built with mass-timber elements (CLT) and designed through digital programming, this modern archetypic house, makes design possible for a wide variety of families with different living patterns - and preferences.
 • PWC Mondorf / Moreno Architecture
  PwC is rethinking its workspaces by opening a new satellite office in Mondorf-les-Bains on the site of the spa center. Programs - Architecture. The space provided, with a surface area of 400m2, is located in the attic of the "Aal Thermen" building. It can accommodate a maximum of sixty employees, who will be able to […]
 • What are Branded Environments?
  When one steps into a Starbucks, they almost instantly know they are in the famed coffeehouse, and not at a McDonald's. Apart from the uniformed staff and a giant sign at the door, there are countless other factors that make a Starbucks look like a Starbucks. Textures, materials, shapes, colors, layouts, furniture, and lighting all […]
 • School of the Art Institute of Chicago Featured in Newest Episode of ByDesign
  The most recent season of ByDesign –a television series that explores design, featuring the designers who bring ideas to life– returns with its sights set on the architecture of the United States. America ByDesign: Architecture will feature six of the US’s most significant architectural accomplishments, competing toward a finale to determine the ultimate winning design. […]
 • From Frameless to Pivot: 20 Types of Windows for Architectural Design
  When children first learn to draw a house, there are four basic components they illustrate: a wall, a pitched roof, a door and one or more windows. Along with the common structural elements, windows have always been considered to be indispensable architectural features for their multiple functions. While providing views, daylight and natural ventilation, these […]

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

WeCreativez WhatsApp Support
ما اینجا هستیم تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.
می تونم کمکتون کنم؟