گچبری دستی - گچبری کلاسیک

آشنایی با هنر گچبری در طراحی دکوراسیون و تزیینات داخلی

تزیینات داخلی, طراحی داخلی
4.9/5 - (48 امتیاز)

هنر گچبری در طراحی دکوراسیون و تزیینات داخلی

اگر بخواهیم به تاریخچه هنر گچبری نگاهی بیندازیم, خواهیم دید که هنر گچبری یا گچبری هنری یکی از شاخه های معماری از دیر باز تا کنون بعنوان یکی از ابزار های تزییناتی برای طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده هنرمندان بوده است.

استفاده از گچ به دلیل دسترسی راحت، چسبندگی لازم و کاربرد راحت مورد توجه خیلی از هنرمندان حوزه تزییناتی می باشد. که در نتیجه آن شکل گیری انواع و اقسام طرح های هنری در ساختمان ها شده است.

البته بین واژه گچبر و گچکار باید تمایز قایل باشیم. زیرا که معمولا کسی که با گچ کار می کند, گچکار و به کار او گچکاری می گویند. اما وقتی که ماحصل کار او باعث خلق یک آثار هنری باشد، می توان به وی استاد گچبر لقب داد و حرفه او را گچبری هنری قلمداد کرد.

اما هنر گچبری خود انواع مختلف دارد که در زیر به آنها اشاره شده است.

انواع گچبری

هنر را نمی‌توان محدود کرد. هنرمند هیچگاه از کار خود خسته نمی‌شود. ، چون کار او تکرار ندارد. هنر گچبری در طراحی دکوراسیون داخلی نیز متنوّع است و محدود به چند شاخه نمی‌شود. گچبر هر روز و هر لحظه یک شیوه به کارش اضافه می‌کند. بطور کلی گچبری‌های انجام شده را می‌شود به سه دسته تقسیم کرد:

الف) طرح‌های زمینه و سطوح . یک سطح را به طور کلی و یا تکه‌تکه بر روی نظمی خاص زیر پوشش طرحی قرار می‌دهند. مثل: سقف، دیوار، در و یا قابی گچی که بر روی دیوار ساخته می‌شود.

ب) طرح‌های حاشیه. یک مسیر را به طور ممتد و و یا تکه‌تکه بر روی نظمی خاص زیر پوشش طرحی به هم پیوسته و سِری قرار می‌دهند مثل: کِنارهٔ سقف، کناره‌های راه پله و راهرو و یا هر جای دیگر که در گوشه و کنار ما باشد.

ج) طرح‌های تک و خاص که فقط در جایی خاص به صورت واحد درست می‌شود و هر جایی می‌تواند قرار بگیرد. مانند: گچبری سرستون، سَر قاب، دور قلاب، شومینه، گچبری سَردر و …. این گونه گچبری‌ها را می‌توان به طور جداگانه نیز درست کرد.

این سه دسته، شاخه‌های اصلی یک هنر گچبری است. در کارهای زمینه، طرح‌هایی مثل گِره، تَذهیب،مُقرنس و انواع و اقسام طرح‌ها و نقش‌های کشورهای مختلف را می‌توان جا داد.

می‌توان یک زمینه را پُر کرد از گل‌های رُز، مریم، میخک و … در کارهای حاشیه، طرح‌هایی مثل گِره، تذهیب، چَنگ و چُدن، مُقرنس و انواع طرح‌ها و نقش‌های کشورهایی مثل: یونان، فرانسه، مصر و … را می‌توان کار کرد.

می‌توان حاشیه‌ای را با مُقرنس پوشاند. می‌توان در یک مسیر مُمتدد، یک شاخهٔ درخت انگور را گچبری کرد. ، که انگورها ی آن در طول مسیر به صورت سه بُعدی از شاخه آویزانند. می‌توان در یک مسیر اَشعار، آیات و جملات زیبای اَدبی را با گچ به صورت بَرجسته درآورد.

معمولا افرادی که از بین انواع سبک های طراحی دکوراسیون ، سبک کلاسیک را برای طراحی دکوراسیون داخلی خودانتخاب می کنند از تکنیک ها و توانمندی های هنرمندان گچبر بهره بیشتری خواهند برد

اما آنچه که مسلم است ذوق هنرمند گچبر می تواند از فردی به فرد دیگر کاملا تمایز داشته باشد. و فاصله این توانمندی هاست که کیفیت کار انجام شده را نشان خواهد داد.

گچبری کلاسیک و گچبری مدرن

در یک تقسیم بندی دیگر هنر گچبری به دو نوع کلاسیک ( سنتی ) و مدرن تقسیم می گردد.

هر یک از این سبک های گچبری برای دکوراسیون خاصی مناسب می باشد.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید : گچبری مدرن یا گچبری کلاسیک

گچبری کلاسیک خود به سبک های مختلف گچبری دستی ، گچبری پیشساخته و گچبری قالبی تقسیم می گردد که هر کدام زیبایی ها و مزیت های خاص خود را دارد و با توجه به قیمت ها و هزینه هایی که دارند می توان از این سبک ها در معماری داخلی بهره گرفت.

قیمت گچبری و گچکاری

قیمت هنر گچبری و گچکاری : قیمت گچکاری معمولا بصورت سالانه توسط اتحادیه گچکاری تعیین و غالبا ملاک تعیین قیمت و برآورد هزینه گچکاری محسوب می گردد.

اما با توجه به اینکه گچبری در قالب یک حرفه هنری محسوب می گردد و نمی توان یک الگوی واحد را در نظر گرفت و یا به عبارت هنر از یک استاد گچبر تا استاد دیگر ممکن است تفاوت زیادی داشته باشد، بنابراین نمی توان قیمت گچبری را بطور دقیق و قطعی برای کل صنف گچبری تعیین کرد.

در ادامه مطلب چند نمونه از گچبری های که توسط گروه طراحی یاشیل گرد آوری شده است, شده به نمایش گذاشته شده است.

همچنین می توانید نمونه کارهای بیشتر ما را در پیج اینستاگرام یاشیل دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up