طراحی و معماری خوابگاه دانشجویی

طراحی و معماری خوابگاه دانشجویی در جزیره قشم

معماری و طراحی نما

طراحی و معماری خوابگاه دانشجویی در جزیره قشم

طراحی که تصاویر آن در ادامه مطلب آورده شده، طرح یک خوابگاه دانشجویی برای بخش بین الملل دانشگاه تهران و برای دانشجویان خارجی در جزیره زیبای قشم می باشد این طراحی توسط دکتر مهندس عرفان حیدری با رویکردی متناسب با معماری ایرانی و همسان با ساختار باغ ایرانی بصورت یک خوابگاه دانشجویی ساحلی طراحی شده است است.

از این روی طراح به منظور ایجاد غرابت در الگوی طرح و با در نظر گرفتن نیازمندی های دانشجویان، به واسازی پارادیم محور متقاطع در باغ سازی ایرانی و نمودی مدرن از کوشک ایرانی روی نموده است و محور حرکتی بنا از عمارت سر در تا اسکله چوبی ساحلی ادامه دارد.

همینطور در تبیین نیازمندی های مورد نظر در طراحی و معماری خوابگاه دانشجویی، طرح به ایجاد 8 واحد مجزا با سیستم معلق روی نمود. چرا که یکی از اصول مورد وثوق در ایجاد این ساختار داشتن وحدتی مجزا در عین کثرتی یگانه است.

و در نهایت در قالب یک مجموعه 8 گانه در کالبدی واحد به تصویر کشیده است. هریک از واحد های 8 گانه دارای زیر بنای 220 متر و در دو سطح با گنجایش 20 نفر و در مجموع با ظرفیت کلی 160 نفره طراحی گردید که هر کدام به طور مجزا دارای 7 اتاق، آشپزخانه و سرویس نشیمن می باشند.

در طراحی و معماری خوابگاه دانشجویی مذکور علاوه بر عناوین مذکور ، در قسمت همکف یک فضای واحد برای کلیه مجموعه طراحی شده است که شمال : غذا خوری، بوفه، کتابخانه و انباری می باشد.

ظاهر این بنا برگرفته از طراحی نمای مدرن و زیر بنای کلی خوابگاه 2000 متر مربع و متشکل از سازه معلق کابلی است. سازه مذکور توسط یک هسته بتونی مرکزی پشتیبانی می شود و هریک از واحد ها بوسیله خرپاهای فلزی به این هسته بتونی متصل شده است. همینطور اجرای واحدها بصورت کششی از کف و به کمک کابل و اتصالات چندگانه است که در ارتباط با خرپای فلزی مذکور توان تاب آوری سازه را تا حد نهایی خود بالا برده است.

و در نهایت پیرامون محوطه سازی و الگوی ایرانی که پیشتر به آن اشاره گردید، تقسیمات دوگانه محوری در ایجاد مسیر ها و تقسیمات سه گانه کاشت برای نیل به هدف مذکور ساختار یافتند و در قسمت ابتدایی و ورودی مجموعه نیز بنایی به جهت کنترل عبور و مرور با پاردایمی از عمارت سر در باغ ایرانی طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ما اینجا هستیم تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.
می تونم کمکتون کنم؟