طراحی نمای رومی – طراحی و معماری نمای کلاسیک ساختمان – گروه طراحی یاشیل

طراحی نمای رومی ، نمایی لوکس برای ساختمان

یکی از آیتم های مهم در معماری و مهندسی ساختمان طراحی نمای ساختمان می باشد. و با توجه به اینکه اولین عنصر در معرفی ماهیت ساختمان و یا حتی سلیقه ساکنین آن می باشد.

طراحی نمای ساختمان خوب می تواند حائز اهمیت باشد. بنابراین طراحی نمای ساختمان یکی از وظایف خیلی مهم طراح و معمار محسوب می شود.

اگر نگاهی به ساختمان های شهرهای بزرگ بیندازیم سبک های مختلف و متنوع را در سطح شهر می توان یافت که هر کس به تناسب سلیقه خود اقدام به طراحی و ساخت ساختمان خود کرده است.

برای طراحی نمای ساختمان علاوه بر اینکه سبک های مختلفی وجود دارد ، متریال های متنوعی هم می توان برای این منظور استفاده کرد.

نمای سنگی ، نمای سیمانی ، نمای آجری ، نمای کامپوزیت ، نمای چوبی ( ترمووود ) از معروف ترین این متریال ها می باشد. البته در بعضی طراحی ها می توان ترکیبی از چند متریال را در نمای ساختمان مشاهده کرد.

یکی از انواع سبک های طراحی نماهای ساختمان ، نمای سنگی است. نمای سنگی در بین انواع نمای ساختمان از جمله نما های لوکس به حساب آمده و برای ساختمان های با ابهت و شکیل مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از انواع نماهای سنگی ، نمای رومی ساختمان است.

نمای رومی که در نمای خارجی ساختمان به کار برده می شود ، زیبایی خاصی به ساختمان داده و آن را از یک ساختمان عادی به ساختمانی خاص تبدیل می کند.

ساختمانی که قطعا در بین ساختمان های همجوار مانند نگینی جلوه گری خواهد کرد.

نمای رومی یکی نماهایی است که در سال های اخیر به ویژه در شهر های بزرگ کشورمان با استقبال بسیار زیادی مواجه بوده است.

همین استقبال زیاد بوده که باعث شده در کلان شهر هایی مثل تهران ، شاهد رشد بی سابقه نمای رومی با طرح ها و مدل های مختلف باشیم.

اما نمای رومی چیست؟ نمای رومی همانطور که از اسمش نیز پیداست ، گرفته شده از نماهای روم باستان است.

ساختمان هایی که در روم باستان ساخته شده اند ، عموما با استفاده از انواع سنگ های بریده و یا گرد شده ساخته می شدند و ابهتی وصف ناپذیر را ایجاد می کردند.

اجرای نمای رومی بسیار حرفه ای و همچنین گرانقیمت است. هر کارگری قادر به اجرا نمای ساختمان رومی نیست و باید کارگر کارآزموده این کار را انجام دهد.

متاسفانه اما در ایران این نما آنطور که باید و شاید به صورت تخصصی کار نمیشود و کارگران خاص و حرفه ای خود را ندارد.

در واقع به هر ساختمانی که نمای سنگ داشته و از ستون ها و قوس هایی در نما استفاده کند ، نمای رومی می گویند. موضوعی که نمی توان نه آن را رد و نه آن را تایید کرد.

نمای ساختمان دارای سبک های متفاوتی است و هر شخص بسته به سلیقه خود طرفدار یک یا چند سبک است

طراحی نمای رومی
طراحی نمای رومی
طراحی نمای رومی
طراحی نمای رومی

نمای رومی چیست ؟

نمای رومی یک نمای الهام گرفته از سبک کلاسیک روم و یونان است . سبک های زیادی از این سبک معماری الهام گرفتند که می توانیم به سبک نئوکلاسیک از میانه قرن ۱۹ که منجر به بازسازی یونان قرن ۲۰ شد نام ببریم .

سبک معماری کلاسیک با توجه به دوره های مختلف دارای ستونهای مختلفی نیز بود . دوریک ، یونیک و قرنتی از جمله شیوه های سبک کلاسیک بودند .

اما سبک نئوکلاسیک چیست ؟ سبک نئوکلاسیک پوسته ای از ساختمان کلاسیک بر روی امکانات داخلی مدرن بود . پس باید گفت ساختمان های جدید به سبک نئوکلاسیک هستند و نه کلاسیک !!!

ویژگی های نمای رومی چیست ؟

نمای رومی دارای سه ویژگی بارز نسبت به سایر نماها می باشد . که عبارتند از :

  1. قوس ها به شکل گرد و عریض اجرا می شوند .
  2. ستون های استفاده شده به شیوه های دوریک ، یونیک و قرنتی اجرا می شوند .
  3. دیوار های نما به صورت ستون های تزئینی عمل می کنند .
طراحی نمای رومی
طراحی نمای ساختمان به سبک نمای رومی
طراحی نمای ساختمان به سبک نمای رومی
طراحی نمای ساختمان به سبک نمای رومی

نمای رومی سنگی یا نمای رومی سیمانی ؟

برای پاسخ به این سوال که کدام نما بهتر است ، نمای سیمانی ؟یا نمای سنگی ؟ باید فاکتورهای کیفیت ، قیمت ، مصالح بومی ، اقلیم منطقه و … را در نظر گرفت . در فاکتور کیفیت قطعا نمای ساختمان سنگی برنده این رقابت است اما در بحث قیمت ، نمای سیمانی برنده این تقابل خواهد بود .

اگر در استان هایی مثل مرکزی ، اصفهان و لرستان هستید با توجه به اینکه این شهر ها مرکز تولید سنگ نما هستند توصیه می شود از سنگ در طراحی نما استفاده شود .

نمای سیمانی
نمای سیمانی
طراحی نمای ساختمان به سبک نمای رومی
طراحی نمای ساختمان به سبک نمای رومی

آیا نمای ساختمان رومی با معماری ایران همسویی دارد ؟

طراحی نمای رومی یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای افردایست که به سبک کلاسیک علاقه دارند . چرا که این نما به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارد نگاه هر رهگذری را به خود جلب می کند .

هرچند بسیاری از منتقدان به این امر تاکید دارند که طراحی نما بایستی متناسب با فرهنگ کشور باشد اما واقعیت این است که سبک کلاسیک گستردگی جهانی دارد و ایران را نیز شامل می شود .

اگر نگاهی به تاریخچه معماری ایران در روزگاران بسیار دور بیندازیم شاهد تخت جمشید خواهیم بود که متناسب با فرهنگ ایرانیان ساخته شده بود .

در واقع در این روز ها طراحی نمای رومی به دلایل متعدد از جمله وجود ذخایر سنگ تراورتن و … مورد توجه قرار گرفته است . پس بهتر است این سبک از معماری را با معماری و فرهنگ اصلی ایرانی همگام و همسو نماییم .

طراحی نمای ساختمان به سبک نمای رومی
طراحی نمای ساختمان به سبک نمای رومی
نمای سیمانی
نمای سیمانی (نمای ساختمان)

برای طراحی نمای ساختمان رومی به صورت حرفه ای کجا اقدام کنم ؟

طراحی نمای ساختمان رومی یک امر کاملا تخصصی و حرفه ایست . چراکه نمای یک ساختمان پوسته ای عینی و قابل لمس توسط عموم مردم است و گاها بسیاری از مردم کیفیت یک ساختمان را از روی نمای ظاهری آن حدس و گمان می زنند .

ضمن اینکه طراحی نما فقط رعایت اصول زیبا شناسی در معماری نیست و توجه به اقلیم منطقه ، سطح بودجه ، مصالح بوم آور و …. می بایست توسط یک مهندس معمار در نظر گرفته شود . پس پیشنهاد می کنیم حتما طراحی نمای ساختمان خود را به یکی از متخصصین ارشد معماری بسپارید .

معماری و طراحی نمای ساختمان
معماری و طراحی نمای ساختمان
معماری و طراحی نمای ساختمان
معماری و طراحی نمای ساختمان
نوشتهٔ پیشین
رنگ آمیزی نما – رنگ آمیزی نمای ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری
نوشتهٔ بعدی
بازسازی ساختمان – شرکت بازسازی و نوسازی ساختمان یاشیل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ما اینجا هستیم تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.
می تونم کمکتون کنم؟