انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون – تاثیر رنگ در روحیات انسان

تزیینات داخلی, طراحی داخلی
4.9/5 - (14 امتیاز)

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون – تاثیر رنگ در روحیات انسان

با توجه به اهمیت انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون که می تواند در تک تک آیتم های طراحی دکوراسیون نظیر کاغذ دیواری , سنگ و کاشی سرامیک , کابینت , پوستر دیواری , مبلمان و پرده , رنگ آمیزی و … تاثیر بسزایی داشته باشد، در این مطلب سعی شده است شما را با تاثیر 5 رنگ بر خلق و خوی انسان آشنا سازیم

✅ 5 رنگ تاثیرگذار بر خلق و خوی انسان

همه ما به برخی رنگ ها بیشتر از نمونه های دیگر علاقه داریم، اما آیا می دانستید برخی رنگ ها به واقع می توانند بر حالت روانی و جسمانی شما تاثیرگذار باشند؟ روانشناسان دیر زمانی است که پشتیبان مفهوم کرومولوژی (Chromology) هستند، که چگونگی تاثیر رنگ های مختلف بر تفکر انسان را مطالعه می کند.

به نقل از “اکتیو بیت”، کرومولوژی یک اصل است که در موارد مختلف از طراحی دکوراسیون سالن ها و اتاق های هتل تا بسته بندی مواد غذایی و کمک به شکل گیری احساس در روشی خاص استفاده می شود. از خلق انرژی تا خواص آرامش بخش، در ادامه با پنج رنگ و چگونگی تاثیر آنها بر مغز بیشتر آشنا می شویم.

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون
انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون

 

✅ رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

صورتی اغلب به عنوان رنگی که با زنانگی گره خورده است، شناخته می شود، اما دارای اثری آرامش بخش روی افراد نیز است. مقاله ای که در سال 2013 در نشریه تلگراف منتشر شد به جزئیات پروژه نقاشی سلول های زندانی در سوئیس به رنگ صورتی پرداخته و اشاره داشت که این رنگ می تواند خشم را در زندانیان تنها طی 15 دقیقه کاهش دهد.

در تجربه ای دیگر از استفاده از رنگ صورتی، مربی تیم فوتبال آمریکایی دانشگاه آیووا، درخواست کرد تا کمدهای رختکن تیم مهمان به رنگ صورتی نقاشی شوند تا روحیه تهاجمی و مبارزه طلبی بازیکنان حریف کاهش یابد. این اقدامی بحث برانگیز بود، اما تبدیل شدن هیدن فرای به یکی از موفق‌ترین مربیان دانشگاه در زمان خود ممکن است تصادفی نباشد.

بنابراین می توان برای طراحی و چیدمان اتاق کودکانی که تحرک بیش از اندازه دارند، از ترکیب این رنگ استفاده کرد.

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون
انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون

 

✅ رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

در شرایطی که صورتی در واقع طیفی از رنگ قرمز محسوب می شود، این رنگ نسبت به صورتی می تواند اثری متضاد بر فیزیولوژی شما داشته باشد. به گفته کارشناسان، رنگ قرمز از خود انرژی ساطع می کند و می تواند نبض شما را افزایش دهد.

از رنگ قرمز می توانید برای تنظیم شرایط خلق و خو در خانه خود استفاده کنید. به عنوان مثال، شما می توانید قرمز را برای اتاق نشیمن خود انتخاب کنید، زیرا می تواند انرژی اجتماعی را افزایش دهد. حتی میزان اندکی از رنگ قرمز در یک اتاق می تواند چنین اثری داشته باشد.

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون
انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون

 

✅ رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

روانشناسان بر این باورند که رنگ زرد به واقع می تواند فعالیت ذهنی را تحریک کند. نتایج یک مطالعه نشان داد، دانش آموزانی که در اتاق های زرد زنگ امتحانات خود را برگزار می کنند، به طور قابل توجهی عملکرد بهتری نسبت به حضور در اتاق هایی با رنگ های دیگر دارند. از سوی دیگر، رنگ زرد می تواند موجب گریه نوزادان برای مدت زمانی طولانی‌تر شود و همچنین می تواند اثراتی مضر روی ساکنان خانه های سالمندان داشته باشد.

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون
انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون

 

✅ رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

آبی اغلب با آرامش پیوند خورده و یکی از محبوب‌ترین رنگ های جهان محسوب می شود. بر همین اساس است که بسیاری از طراحان داخلی رنگ های آبی را برای اتاق های خواب پیشنهاد می دهند، زیرا گزینه ای خوب به عنوان نخستین چیزی که هنگام صبح با آن مواجه می شوید در نظر گرفته شده و می تواند به شکل گیری احساس آرامش پیش از به خواب رفتن نیز کمک کند.

ویژگی آرامش بخش آبی می تواند به کاهش اضطراب در انسان کمک کند. فرهنگ های باستانی نیز از کروموتراپی برای درمان بیماری ها استفاده می کردند، و در این میان، رنگ آبی اغلب برای تسکین درد کاربرد داشته است.

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون
انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون

 

✅ رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

سبز نیز اغلب با احساس آرامش پیوند خورده و همچنین برخلاف رنگ هایی مانند زرد با چشم های انسان نیز مهربان‌تر رفتار می کند. اگر در طول روز مدت زمان زیادی را در یک محیط سپری می کنید رنگ سبز می تواند تا حدود زیادی خستگی شما را به تعویق بیندازد. رنگ سبز برای طراحی غرفه های فروشگاهی و تبلیغاتی ایده مناسبی خواهد بود زیرا که علاوه بر حس آرامش محیطی خاصیت جذب کنندگی نیز دارد

همچنین، نقاشی دفتر کار به رنگ سبز یا آبی نیز پیشنهاد شده است، زیرا پژوهش های صورت گرفته نشان داده اند که این رنگ ها کارایی و خلق و خو را بهبود می بخشند و همچنین رنگ سبز با جذابیت پول نیز پیوند خورده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up