دکوراسیون روستیک - دکوراسیون روستایی

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی – آشنایی با دکوراسیون Rustic

طراحی داخلی
5/5 - (1 امتیاز)

سلام. از اینکه سایت یاشیل را برای بازدید انتخاب کردید بسیار خرسندیم.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی


در این مقاله سعی داریم بیشتر در مورد سبک دکوراسیون روستیک یا همان دکوراسیون روستایی صحبت کنیم و به این نکته بپردازیم که

 • سبک دکوراسیون روستیک به چه نوع و سبک دکوراسیونی گفته می‌شود؟
 • آیا تا کنون از نزدیک یه خانه ای که به سبک دکوراسیون روستیک طراحی شده است، را دیده اید؟
 • تاریخچه و پیدایش این سبک دکوراسیون به چه چیزی باز میگردد؟

لازمه دانستن جواب این سوالات این است که شما در ابتدا کلمه روستیک را شناخته و با معنی و مفهوم آن آشنا شده باشید. سپس در مورد این که این سبک در طراحی داخلی و دیزاین خانه ها چه کاربرد و ویژگی‌هایی دارد پرس و جو کنید.

پس اگر علاقمند به این سبک دکوراسیون هستید و دوست دارید که از بین سبک های طراحی دکوراسیون این مورد رو انتخاب و مورد مطالعه قرار دهید حتماً تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله در ابتدای بحث به توضیح معنایی کلمه روستیک و پیدایش ان می پردازیم و در ادامه به ویژگی ها و کاربرد آن خواهیم پرداخت.

تعریف دکوراسیون روستیک


تعریف: روستیک، در اصل کلمه‌ای لاتین بوده و به صورت Rustic نوشته می‌شود و در لغت به معنای روستا ترجمه شده است. روستیک استایل ( Rustic Style ) به معنی سبک روستایی برگردان می‌شود.

اما روستیک در معماری دو تعریف جدا از هم دارد.

تعریف اول : روستیک، یک روش سنگ تراشی بوده است که عمدتاً در معماری رنسانس از آن بهره برداری شده است.

تعریف دوم : یک سبک معماری غیر رسمی در کانادا و ایالات متحده بوده که به مرور زمان تغییرات گسترده‌ای داشته است.

در این مقاله هدف ما تشریح روستیک به معنای روستا و سبک دکوراسیون روستیک یا همان سبک کوراسیون روستایی می باشد.

در این بخش سعی داریم عواملی که باعث می شود یک سبک دکوراسیون نام دکوراسیون روستیک داشته باشد برای شما بیان می کنیم و نمونه هایی برای آن ذکر خواهیم کرد تا در نهایت به یک جمع بندی کامل در مورد سبک دکوراسیون روستیک برسیم.

سبک روستیک سبکی براساس زیبایی‌های طبیعی جهان است که با الهام گرفتن از زیایی های موجود در طبیعت و کشاندن این زیبایی ها به داخل خانه ها توانسته خود را از سبک های خاص و شیک در دکوراسیون جای دهد.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

شاید افرادی که برای اولین بار با این دکوراسیون آشنا می شوند اینطور تصور نمایند که اگر دکوراسیون روستیک یا همان روستایی را در گذشته دنبال کنیم به حال و هوای تاریک و غیر قابل استفاده بر بخوریم که روستاییان در خانه‌های نمور، تاریک و بدور از پاکیزگی زندگی می‌کردند و هیچ نشانه هایی از زیبایی و طبیعت در فضای زندگی آن ها به چشم نمی خورد.

اما منظور ما از دکوراسیون روستیک در قرون وسطای اروپا نیست؛ بلکه ما سعی داریم دوره شکوه  روستاهای بکر و زیبای آسیای شرقی و اروپای مرکزی و همین طور مناطق زیبای آفریقایی را تشریح دهیم.

امروزه و به مدد قدرت تخیل و خلاقیت طراحان و همچنین آشنایی با اصول علمی استفاده بهینه و مناسب از عوامل طبیعی، دکوراسیون روستایی به سمت و سویی پیش رفته است که بهره گیری از طرح‌های آن در خانه ها یک مد و ترند محسوب می‌شود و افراد متعددی نیز با علاقه به دنبال تجربه این نوع طرح‌ها در خانه‌های خود هستند.

هیچ جای اغراق نیست اگر بگوییم سبک دکوراسیون روستیک معاصر از سبک های بسیار دلنشین و دوست داشتنی بوده و توانسته است با تلفیق طبیعت و مدرنیته به یک تعادل بی نظیر دست یابد.

برای این که یک دیزاین داخلی یا خانه با سبک دکوراسیون روستیک داشته باشیم لازم  است مواردی را رعایت کنیم و از لوازم خاصی در دکور خود بهره ببریم. برای آشنایی با این جزییات که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت، به سراغ شاخصه های آن‌ها می‌رویم.

در این مقاله 15 مورد از شاخصه هایی که در داشتن یک دکوراسیون روستیک موثر است و در واقع از آیتم های اصلی یک خانه به سبک روستایی محسوب می شود، بیان شده است.

گرچه ممکن است تعدادی از این موارد در خانه شما امکان پیاده سازی آن‌ها وجود نداشته باشد، اما بهترین اتفاق این است که شما بر روی به وجود آوردن یک سبک دکوراسیون روستیک برای خانه دوست داشتنی خود تمرکز کنید.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
 1. ست‌های روستیک ( ست کردن خانه به سبک روستایی )

مهم نیست خانه‌ای که در ذهن خود قصد دیزاین آن به سبک روستیک دارید، در کنار دریاچه قرار دارد یا در دامنه کوهستان، تنها کافی است عواملی که که باعث می شود خانه بصورت طبیعی جلوه کند را به داخل خانه بکشانیم.

برای اینکه خانه شما سبک دکوراسیون روستیک داشته باشد باید سعی کنید عوامل طبیعت وارد خانه شود. استفاده از عوامل طبیعی در دیزاین داخلی همان وارد کردن طبیعت به خانه می باشد.

استفاده از درختان، تنه درختان و حتی چوب‌های برش خورده آن‌ها اولین و ابتدایی‌ترین مواردی هستند که می‌توانند در خانه جای گیرند زیرا که چوب یک آیتم محوری در این سبک است و می تواند حس و حال یک خانه روستایی را پدید آورد.

داشتن یک ست میز و صندلی چوبی در حیاط و در بام خانه ها و حتی در بالکن می تواند یک مورد از این کارها باشد که می تواند ما را به دکوراسیون روستیک نزدیک نماید.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

2. المان‌های طبیعی خام و دست نخورده

به احتمال زیاد استفاده از مؤلفه‌های طبیعی خام و دست نخورده یکی دیگر از مهمترین عواملی است که یک خانه را به سبک دکوراسیون روستیک نزدیک‌تر می‌کند. طبیعی بودن این عناصر در دیزاین داخلی، ظاهر محیط را به سمت و سوی چیزی که از روستا و یا اطراف آن در ذهن دارید هدایت می‌کند و همین موضوع کار را برای طراحی روستایی سریعتر به پیش می‌برد.

این المان‌های خام که قابل استفاده در دکوراسیون داخلی باشد ، همواره در دسترس نیست و ممکن است برای تهیه آن به مکان های خاص سفر داشته باشیم.

یکی از این موارد می تواند تهیه پشم گوسفند برای درست کردن بالشت و یا تهیه الوار های چوبی برای پوشش سقف و دیوار باشد.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

3. الوارهای پهن و قطور به منظور استفاده در جاهای مختلف خانه

ممکن است در نگاه اول تهیه و فراهم سازی الوارهای بزرگ و نامتعارف برای خانه غیر عادی به نظر برسد، اما پس از جانمایی و جای گذاری آن‌ها متوجه خواهید شد که این زیر پایی های عظیم نمایی کاملاً روستیک و خاص به خانه بخشیده و جلوه‌ی بصری خاصی در خانه به وجود آورده است.

این چوب‌های قطور ممکن است یک زیرپایی در حمام باشد یا یک کفپوش برای آشپزخانه خانه شما. این مورد ممکن است جز مواردی باشد که امکان استفاده از آن در هر خانه‌ای مقدور نباشد، اما در بسیاری از خانه های ویلایی و خانه‌های جنگلی کاربرد دارد و زیبایی دوچندانی به خانه ها می بخشد.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

4. شومینه

یکی از آیت های دکوراسیون داخلی طراحی و ساخت شومینه می باشد. شومینه‌ها هم در خانه‌هایی با سبک دکور مدرن و مینیمال و هم در خانه های با دکوراسیون کلاسیک و حتی خانه های سنتی نیز نصب و راه اندازی می‌شوند و دارای انواع متفاوتی هستند.

شومینه های برقی ، گازی و هیزمی و … هریک می تواند به فراخور سبک دکوراسیون شما مورد استفاده قرار گیرد. اما شومینه ای که برای دکوارسیون روستیک مناسب است که حس طبیعی خود را به کسانی که دور تا دور آن نشسته‌اند منتقل کند و گرما بخش آن جمع باشد.

پس باید بصورت کاملاً طبیعی و از متریال های طبیعی ساخته شده باشد و کاملاً طبیعی گرما خلق کند.

در این طورت شومینه‌ای سنگی که با سوزاندن چوب گرمابخشی می‌کند تنها گزینه برای خانه‌ای روستایی خواهد بود.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

5. سقف و دیوار پنلی

استفاده از پنل های چوبی در پوشش سقف و دیوار یکی از المان های بسیار جذاب این سبک دکوراسیون می باشد.

استفاده از دیوارکوب ها در دکوراسیون مدرن نیز کاربرد دارد ولی بدلیل صنعتی بودن زیبایی ای که پنل های چوبی خام و دست نخورده در دکوراسیون روستیک  دارد ، نمی تواند داشته باشد.

زبری و خشن بودن چوب این دیوارپوش ها با لمس آن‌ها کاملاً قابل درک است و طبیعی بودن آن را به رخ می‌کشد. استفاده از خلاقیت و تجربه کاری یک طراح دکوراسیون می تواند در چینش این آیتم های طبیعی به نحوی که بیشترین جذابیت را داشته باشد، کمک دست شما باشد.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

6. دیوارهای سفید

باتوجه به اینکه غالب المان های مورد استفاده در دکوراسیون روستایی طبیعی می باشد و از متریال هایی نظیر گچ و رنگ کمتر در این سبک دکوراسیون استفاده می شود بنابراین بهتر است برای تقویت روشنایی دکوراسیون داخلی و ایجاد فضایی روشن از چوب هایی با رنگ سفید برای سطوح مختلف دیوار و سقف استفاده کنیم.

با تزیین یک دیوار به رنگ سفید، خانه‌های روستایی نسبتاً خاص­تر و مرفه‌تری را به نمایش گذاشته‌اید. دیوارهای سفید همانند یک بوم خالی منتظر هنرنمایی شما است تا به کمک دکوراتیوها و قاب عکس‌ها، یک خانه رؤیایی برای شما بسازد و سحر و جادوی خانه‌ای روستیک را برای شما به نمایش بگذارد. رنگ سفید در کنار سایر گزینه‌ها و المان‌ها موجب شادی بخشی و تلطیف محیط شده و نشان پاکی و زلالی خانه نیز خواهد بود.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

7. سقف‌های چوبی مقطع

یکی از شاخصه های خیلی مهم در خانه های روستایی که در اغلب آنها به چشم میخورد استفاده از چوب و تخته های مقطع که بصورت موازی و یا ضربدری می باشد که برای پوشش سقف از آن استفاده می شود.

برای داشتن یک خانه به سبک روستیک شما نیز نیازمند یک سقف چوبی هستید.

بنابراین بهتر است برای داشتن یک خانه رویایی با جلوه های طبیعی از  پوشش سقف با تخته های برش خورده در اندازه های یکسان و یا در اندازه های غیر یکسان غافل نشوید

این کار باعث می‌شود چوب‌های مقطع و تکه تکه روی سقف خانه، یک جلوه کاملاً طبیعی از فضای بیرون را به خانه وارد کند و نتیجه آن همخوانی محیط داخلی با فضای بیرونی در طبیعت خواهد بود. تمام این بخش‌ها به نوبه خود نزدیکی به طبیعت را در ذهن ببینده تداعی می‌کنند.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

8. رنگ‌های طبیعت، بهترین انتخاب برای پالت رنگ در خانه

اگر لازم است قسمتی از سطح دیوار و یا خانه را با رنگ و یا پالت رنگی تزیین نمایدد پیشنهاد می شود از رنگ های طبیعی برای اینکار استفاده کنید حتی بهتر است الگوی رنگی که از ان استفاده شده در کنار سطحی که آن را رنگ کرده ایم استفاده کنیم.

رنگ سنگ‌های طبیعی که برای دیزاین خانه از ان استفاده کرده اید، نوع چوب‌هایی که به عنوان دکور یا ابزار در خانه به کار می‌گیرید، الیاف و پارچه‌هایی که در منزل مورد استفاده قرار می‌دهید و بسیاری موارد مشابه باعث می‌شوند که خانه‌ای روستایی با رنگ‌های طبیعی داشته باشید بدون آن که نیازی به اضافه کردن  رنگ‌های مصنوعی و غیر طبیعی داشته باشید.

بهتر است برای تابلوهای خود از آثاری استفاده کنید که طراحان و نقاشان آن از رنگ‌های طبیعی بهره برده‌اند تا در این مورد نیز حق یک خانه روستایی را به درستی ادا کرده باشید.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

9. قطعات بزرگ و خشن

بر خلاف دکوراسیون های مدرن امروزی که بیشترین توجه آنها به استفاده بهینه از فضا و همینطور لوازم کوچک و ریز ولی در حین حال پرکاربرد است، در دکوراسیون روستیک استفاده از لوازم بزرگ و حجیم خیلی به چشم می خورد.

پس شما نیر برای این که خانه خود را به چنین دکوراسیونی نزدیک کنید باید به سراغ لوازمی این چنینی بروید. میزهای نهارخوری از چوب های خام و بزرگ، صندلی‌های چوبی و یا سنگی خاص، تابلوها یا آباژورهای سایز بزرگ و حتی گلدان‌های خاص و خشن. با رعایت اصول کلی و پرهیز از بزرگنمایی بیش از حد به راحتی می‌توانید لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید.

10. پوست حیوانات

در خانه های روستایی سالیان دور گذشته خیلی شاهد بودیم که از لوازم دکوری نظیر آج فیل، شاخ گوزن و دم روباه برای دکور کردن خانه به سبک روستیک استفاده می شد.

ولی با توجه به اینکه استفاده از این لوازم می تواند روحیه خشونت و صدمه به محیط زیست رو تقویت کند ، امروز طراحان و دکوراتور ها از لوازم دکوری مشابه نظیر فرش های دست بافت مثلا به رنگ پوست گورخر و یا از زیرانداز های بافته شده از پشم گوسفند و یا آویز لباس هایی که به شکل شاخ گوزن و یا شاخه درخت ساخته شده اند، استفاده می کنند.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

11. تلفیق چوب و سنگ

استفاده از چوب و سنگ مهمترین شاخصه یک معماری روستیک به حساب می آید ولی رعایت استندارد های امنیتی و ایمنی در شهر این امکان را نمی دهد تا بطور کامل بخواهیم این المان های خانه روستایی را در خانه خود پیاده سازیم.

اما برای اینکه در ضمن رعایت موارد فوق بتوانیم به سبک دکوراسیون خانه روستایی نزدیک شویم بایستی تا حد امکان توازن استفاده از چوب و سنگ را در دکوراسیون خود ایجاد نماییم.

استفاده از ستون‌های با متریال چوب در کنار یک دیوار سفید و کفپوش هایی از جنس سنگ از مواردی است که باعث می‌شود استانداردها رعایت شده و خانه نیز به سبک روستایی و مورد علاقه ما نزدیک و نزدیک‌تر شود.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

12. چوب‌های خام ( رنگ نشده )

گرچه رنگ چوب و استفاده از چوب های رنگ شده با متریال هایی نظیر سیلر و کیلر جز مواردی است که زیبایی خاصی به خانه می‌بخشد و حس طبیعی بودن در فضای خانه به وجود می‌آورد، اما در خانه‌های روستیک چوب به خودی خود و بدون هیچگونه دستکاری نفش بزرگی را بازی می‌کند.

با توجه به اینکه استفاده از وب نقش اساسی در دکوراسیون ما خواهد داشت بایستی شرایطی فراهم سازیم تا رنگ ها بعد از مدتی زننده و کسل کننده نباشند.

رنگ چوب خام بسیار ساده و خنثی است و چشم را اذیت نمی‌کند و اغراق در آن دیده نمی‌شود به همین دلیل مناسب یک خانه روستایی است. اما برای اینکه تمام خانه به یک رنگ یکنواخت نباشد بهتر است از چوب های مختلف که بصورت ذاتی دارای رنگ های متفاوتی هستند ، استفاده نماییم.

برای مثال چوب‌هایی که از درخت کاج، بلوط، گردو بدست می آیند، از جمله چوب‌هایی هستند که رنگ طبیعی آن‌ها بسیار زیبا بوده و نیازی به تغییر در ساختار آن‌ها نیست. و می توان از آن برای کابینت های چوبی استفاده کرد.

دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی
دکوراسیون روستیک – دکوراسیون روستایی

13. پارچه‌های یکدست، پارچه‌های یک رنگ

استفاده از پارچه های رنگی که بصورت کاملا طبیعی رنگ آمیزی شده اند و آثار چاب و صنعتی بودن در آن ها وجود ندارد یکی دیگر از معیار های دکوراسیون روستیک می باشد.

پارچه های بافته شده و در طرح هایی که غالب آنها گل های اسلیمی می باشد زیبایی یک خانه روستایی را چندین برابر خواهد گرد.

پارچه هایی با طرح و نقش های سنتی که علاوه بر تزریق روحیه نشاط می تواند به فراخور فصل های سرد و گرم بهره برداری شود.

بطور مثال پارچه های نمدین با رنگ قهوه ای در زمستان گرمای محیط را بیشتر خواهد کرد و صمیمیت را به جمع خانوادگی می بخشد.

14. فلزات جلا نخورده ( غیر براق )

برخلاف دکوراسیون مدرن یا مینیمال که روشنایی و براق بودن اجسام خیلی حائز اهمیت است در سبک دکوراسیون روستیک براق بودن اجسام به چشم نمی خورد.

با توجه به اینکه معیار اصلی ما در دکوراسیون روستیک الهام گرفتن از طبیعت است بنابراین جز در موارد خاص نباید به سراغ اقلام و اجسامی برویم که خیلی براق هستند و براق بودن آن ها به سبب دستکاری و اعمال سلیقه انسانی است.

بطور مثال استفاده از ظروف چوبی ، میز و صندلی چوبی و حتی چراغ ها و لوستر هایی با رنگ ها مات و خنثی می تواند در دکوراسیون روستیک استفاده شود.

برای استفاده مناسب از برخی اجسام که بودن ان در دکوراسیون ما تا حدودی ضروری است می توانیم از تکنیک پتینه کاری برای رسیدن به تم رنگی دلخواه خود استفاده کنیم.

15. وزن بصری بیشتر با لوازم بزرگ‌تر

یک بار در اوایل مقاله اشاره شد که در دکوراسیون روستیک از قطعات خشن و بزرگ استفاده شود. با توجه به اهمیت این موضوع دوباره با ذکر یک مثال دیگر به آن می پردازیم.

مثلاً تکه‌ای چرم بزرگ برای روی میزی عریض و طویل را در نظر بگیرید. این موضوع شاید در نگاه اول چیز خاصی را به بیننده نشان نمی‌دهد، اما با دید کلی‌تر متوجه خواهید شد این اشیا با کنار هم قرار گرفتن خود، نقش مهمی در ایجاد وزن بصری بازی می‌کنند.

2 دیدگاه. Leave new

 • زهره وندی
  2019-06-12 10:23

  برای خانه های آپارتمانی هم میشه دکوراسیون روستیک استفاده کرد؟

  پاسخ
  • سلام. بله میشه انجام داد. ولی در خانه های ویلایی محدودیتی برای اجرا وجود نداره

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up