دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی و قانون های مهم برای طراحی دکوراسیون داخلی شیک

طراحی داخلی
5/5 - (1 امتیاز)

تلاش ما در مجموعه یاشیل در این مبحث بررسی نکات مهم در دکوراسیون داخلی خانه های شیک می باشد.

مهمترین و اولین چیزی که در در ورود به یک خانه مورد توجه قرار می گیرد دکوراسیون داخلی آن خانه می باشد که اگر طبق قاعده و اصول خاصی اجرا شده باشد تاثیر خوشایندی در ذهنیت اولیه فرد خواهد داشت.

دانستن چند نکته اساسی برای نظم بخشیدن به اصول چیدمان داخلی خیلی می تواند به شما کمک کند تا خانه ای زیبا و شیک داشته باشید.

دکوراسیون داخلی

طراح دکوراسیون کیست؟

افرادی در جامعه هستند که با تحصیلات آکادمیک یا با تجربه کاری چند ساله و با توجه به شناختی که از انواع سبک های دکوراسیون داخلی و همچنین شناخت رنگ ها و تاثیراتی که ترکیب و استفاده از این رنگ ها می تواند داشته باشد ، می تواند به شما کمک کنند که یک دکوراسیون داخلی مناسب سلیقه خود داشته باشید. با این افراد طراح دکوراسیون و یا دکوراتور می گویند.

تفاوت طراح دکوراسیون و طراح داخلی چیست؟

خیلی از افراد، طراح دکوراسیون داخلی و طراح داخلی را به یک معنا می دانند، اما در واقع این دو تفاوت بسیاری با هم دارند.

 • طراح دکوراسیون داخلی :

همانطور که در بالا هم اشاره شد، طراح دکوراسیون داخلی، گروهی از افراد می باشند که وظیفه دارند چیدمان لوازم و وسایل منزل ( از جمله ترکیب رنگ و نقاشی ساختمان، کاغذ دیواری، مبلمان، کفپوش ها، لوستر ها، تابلوها، فرش ها، و سایر لوازم تزئینی و دکوری)؛ متناسب با سلیقه مشتری و با در نظر داشتن هارمونی مناسب دکور را دارد.

 • طراح داخلی :

اما طراح داخلی در واقع کسی است که وظیفه طراحی شکل و فرم داخلی ساختمان مانند جانمایی دیوار ها ، گچبری سقف و کناف سقف و دیوار و .. را بر عهده دارد و همواره در کنار معمار داخلی ساختمان و با توجه بر اصول و قواعد طراحی معماری داخلی کار می کندو یا حتی در صورت نیاز برای اجرای طرح داخلی مورد نظر می تواند با معمار ساختمان به توافق برسد و معماری ساختمان را طبق قواعد استاندارد تغییر دهد.

دکوراسیون داخلی

نکته مهم:

برای انجام کار طراحی داخلی و معماری داخلی نیاز به تحصیلات آکادمیک و مدارک تخصصی می باشد و طراحی داخلی ساختمان برای یک طراحی دکوراسیون و دکوراتور امکان پذیر نمی باشد. اما یک طراح داخلی می تواند در صورت داشتن ذوق هنری در ترکیب و چیدمان لوازم خانه ، اقدام به طراحی دکوراسیون داخلی نماید.

• شخصیت شناسی و تصویر سازی

اولین نکته ای که در طراحی دکوراسیون داخلی باید مد نظر داشت میزان علاقه مندی و شخصیت شناسی و تصویر سازی شما از محیط می باشد.

دانستن اینکه به چه سبک دکوراسیون داخلی (مدرن، کلاسیک، سنتی و …) علاقه مند هستید و تجسم آنچه که می خواهید، کار دشواری نمی باشد.

در واقع هویت شناسی کمک خیلی زیادی خواهد کرد تا طراحان دکوراسیون و دکوراتور ها بتوانند هوشمندانه تر مراحل طراحی را اجرا نمایند.

شما می توانید با دیدن عکس های مختلف از انواع سبک های معروف در طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین پیاده سازی آنچه که در ذهن دارید بر روی کاغذ، به راحتی سبک دلخواه خود را انتخاب کنید و بر اساس آن اقدام نمایید.

• ایجاد نقطه تمرکز

نقطه تمرکز در اجرای دکوراسیون داخلی در واقع نقطه شروع کار یک دکوراتور خواهد بود. به عنوان مثال نقطه تمرکز می تواند دیواری باشد که بر اساس آن سایر وسایل چیده می شوند و مرکز توجه آن قسمت از خانه قرار می گیرد. ( مثلاً دیوار پشت تلویزیون )

نکته مهمی که می توان به آن اشاره کرد ورودی ساختمان می باشد، به این صورت که اگر ورودی خانه شما دارای فضایی بزرگ می باشد سعی کنید با استفاده از لوازم و اشیا دکوری خاص و خلاقانه افراد را مجذوب هنر طراحی خود نمایید.

 • افراط نکردن در یک چیز

اگر شما شخصی هستید که برای مثال به رنگ زرد و یا به یک نوع گل علاقه بسیاری دارید الزامی ندارد که دکوراسیون خانه خود از این رنگ یا گل به صورت افراطی استفاده کنید.

زیاده روی در استفاده از یک طرح و رنگ جذابیت و آرامش حاکم بر دکوراسیون شما را کم خواهد کرد؛ به عنوان مثال اگر شما علاقه مند به رنگ زرد می باشید می توانید از طیف های متفاوت رنگ زرد برای دکوراسیون خانه خود استفاده نمایید تا خانه ای زیبا تر و خاص تر داشته باشید

 • لوازم خود را فرد انتخاب کنید!

یکی از از تکنیک های طراحی دکوراسیون استفاده از لوازم دکوری بصورت فرد می باشد.

لزومی ندارد که اسباب و لوازم را زوج انتخاب کنید و دکور خود را متقارن چیدمان کنید. دیزاین خانه با لوازم تکی و فرد می تواند جذابیت خانه را بیشتر کند.

دکوراسیون داخلی
 • خانه خود را گرم کنید!استفاده از عناصر طبیعی مثل درختان ، طراحی شومینه های با عناصر طبیعی می تواند گرما بخش محیط شما باشد. استفاده از گلدان ها با گل های مورد علاقه می تواند سردی و بی روح بودن منزل شما را به حداقل برساند.
 • استفاده از نورپردازی متفاوت

نو و روشنایی و استفاده مناسب و بهینه آن در دکوراسیون خانه یکی از معیار های بسیار مهم در خانه ها می باشد.

استفاده از هالوژن ها و لوستر ها در خانه علاوه بر تامین روشنایی می تواند حس و حال متفاوتی به افراد ببخشد.

برای مثال برای داشتن یک محیط گرم و رومانتیک می تواند از نور و روشنایی کم همراه با چراغ ها و لامپ های آنتیک استفاده کنید.در حالیکه استفاده از نور زیاد هیجان و انرژی را با خود همراه دارد.

پس سعی کنید از نورهای مختلف برای متناسب با محیط استفاده ببهینه داشته باشید

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی
 • انتخاب و چیدمان صحیح مبل

مبلمان یکی دیگر از لوازم بسیار مهم در طراحی دکوراسیون محسوب می گردد که بایستی با نهایت دقت انتخاب و خریداری گردد.

یکی از عدم همخوانی هایی که در بسیاری از خانه های کوچک دیده می شود انتخاب نادرست مبلمان می باشد.

برای مثال ممکن است فردی علاقمند به یک دکوراسیون سلطنتی با مبلمان کلاسیک باشد در صورتیکه که خانه او فضای کافی برای پیاده سازی این سبک را نداشته باشد.

بنابراین انتخاب و خرید این نوع مبلمان علاوه بر دست و پا گیر بودن خیلی نمی تواند فضای مورد علاقه شما را تداعی کند و مجبور خواهید شد هزینه مجددی برای تعویض آنها داشته باشید.

پس بهتر است زمانی که می خواهید اقدام به خرید مبل خانه خود کنید متراژ خانه را در نظر بگیرید سپس اقدام نمایید.

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی
 • انتخاب و چیدمان صحیح مبل

مبلمان یکی دیگر از لوازم بسیار مهم در طراحی دکوراسیون محسوب می گردد که بایستی با نهایت دقت انتخاب و خریداری گردد.

یکی از عدم همخوانی هایی که در بسیاری از خانه های کوچک دیده می شود انتخاب نادرست مبلمان می باشد.

برای مثال ممکن است فردی علاقمند به یک دکوراسیون سلطنتی با مبلمان کلاسیک باشد در صورتیکه که خانه او فضای کافی برای پیاده سازی این سبک را نداشته باشد.

بنابراین انتخاب و خرید این نوع مبلمان علاوه بر دست و پا گیر بودن خیلی نمی تواند فضای مورد علاقه شما را تداعی کند و مجبور خواهید شد هزینه مجددی برای تعویض آنها داشته باشید.

پس بهتر است زمانی که می خواهید اقدام به خرید مبل خانه خود کنید متراژ خانه را در نظر بگیرید سپس اقدام نمایید.

دکوراسیون داخلی
 • افراط نکردن در دنبال کردن مد

بسیاری از افراد ترجیح می دهند همواره مطابق مد پیش بروند و این روحیه گاهاً به دکوراسیون داخلی خانه ها نیز کشیده می شود.

ممکن است استفاده از زیاد و بی قاعده از لوازم دکوری و یا ترکیب رنگ های متنوع در برهه مد روز باشد و شما بخواهید از این روند پیروی داشته باشید .

در اینجا پیشنهاد دکوراتور های گروه یاشیل بر این است که میانه روی را در دکوراسیون خود مراعات کنید زیرا که ممکن است خیلی زود از این شلوغی خسته شوید و هزینه مجددی برای دکوراسیون خود داشته باشید

دکوراسیون داخلی
 • آویز کردن صحیح قاب ها

اگر می خواهید بر روی یک دیوار تنها یک قاب عکس یا تابلو نقاشی آویزان کنید می توانید بر حسب رعایت استاندارد در هر جای دیوار آن را استفاده کنید

اما برای آویزان کردن چندین قاب بر روی یک دیوار سعی کنید، آن ها را در کنار هم یا بر روی هم قرار دهید و فاصله ای حدود پنج تا ده سانتی متر بین هر قاب را رعایت کنید تا زیبایی هر قاب نمایان شود و از فاصله انداختن زیاد بین هر قاب خودداری نمایید

پارکت لمینت - دکوراسیون داخلی
 • کف پوش مناسب با ابعاد خانه استفاده کنید

تاثیر استفاده از کف پوش مناسب در طراحی دکوراسیون شاید برای برخی از افراد مهم به نظر نرسد اما باید اشاره کرد که برای خانه هایی با ابعاد کوچک حتما از کف پوش هایی در ابعاد کوچک استفاده کنید تا خانه شما بزرگتر به نظر برسد.

به طور کلی برای خانه های کوچک از کف پوش هایی با ابعاد کوچک، و برای خانه هایی بزرگ از کف پوش هایی با ابعاد بزرگ باید استفاده کرد

استفاده از پارتیشن

پارتیشن به عنوان جدا کننده فضا یکی از وسایل کارآمد در طراحی دکوراسیون می باشد.

در صورتی که شما علاقمند به ایجاد چندین فضای مجزا در خانه خود می باشید می توانید از پارتیشن استفاده کنید.

همچنین اگر علاقه چندانی به پارتیشن ندارید می توانید چیدمان مبل ها را به صورتی هوشمندانه ترتیب دهید که به عنوان مثال فضای نشیمن و پذیرایی از یکدیگر جدا شوند

 • لایه های روشنایی متفاوت در طراحی دکوراسیون منزل در نظر بگیرید

طراحی مناسب و یا نامناسب روشنایی در دکوراسیون اتاق می تواند تاثیر زیادی در خلق و خوی اتاق شما داشته باشد.

تلاش خود را انجام دهید که نور از زاویه های مختلف به اتاق روشنایی بتابد. سعی کنید فقط از لامپ یا لوستر و یا هرچیز روشنایی روی سقف استفاده نکنید.

به تابش نور و روشنایی از گوشه های اتاق توجه خاصی داشته باشید این نوع روشنی ها باعث می شود دکوراسیون منزل بهتری داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up