پتینه کاری

پتینه و کاربرد پتینه روی دیوار – گروه طراحی هنری یاشیل

تزیینات داخلی, طراحی داخلی

پتینه و کاربرد پتینه روی دیوار و سقف

پتینه بعنوان یک پوشش رنگی :

یکی از راههای تنوع بخشیدن به دکوراسیون داخلی خانه ، تغییر در پوشش دیوارها ، سقف و کف ، مبلمان ، روشنایی و شاید پرده ها باشد.

اما تغییر در پوشش دیوارها خود می تواند تنوع زیادی داشته باشد. مثلاً دیوارکوب یا دیوارپوش ، کاغذ دیواری یا رنگ میتواند گزینه های ما برای تغییر پوشش دیوار باشد.

اگر رنگ و نقاشی ساختمان را برای تغییر دکوراسیون خود انتخاب کرده اید، یکی از ایده های جدید برای رنگ آمیزی ساختمان تکنیک پتینه می باشد.

شاید این هنر برای خیلی از افرادی که با تکنیک های جدید رنگ آمیزی آشنایی کافی ندارند کمی ناملموس باشد که در این مطلب سعی میکنیم تا توضیح کوتاهی از این هنر ازائه دهیم.

پتینه چیست ؟

خوردگی در فلز مس با رنگ سبز همراه است که به آن پتینه می گویند. این ماده بر روی فلز مس ایجاد شده و می‌تواند مانع از خوردگی بیشتر سطح فلز شود که به اصطلاح به آن “لایه محافظ در برابر خوردگی” می گویند.

پتینه‌کاری هنر کهنه کردن اجسام و کارهای هنری با بهره‌گیری از رنگ و بافت و ایجاد نمایی کهنه و فرسوده شده یا اکسیدشده است. در این هنر، با کمک رنگ‌های پوشاننده، روشن‌کننده و تیره کننده، و مات‌کننده، به اشیا حالتی فرسوده، خورده شده، و کهنه داده می‌شود.

معنی پتینه

واژه، « پتینه » (انگلیسی: Patina) به لایهٔ نازکی بر سطوح سنگ، مس، مفرغ و دیگر فلزات، یا اثاثیه چوبی گفته می‌شود که نشان از قدمت و کهنگی دارد.

اما در عرف هنریست که با رنگ های دکوراتیو و ابزارهای مختلف روی سطوح مختلف بافت خاصی را ایجاد می کنند. این تکنیک رنگ آمیزی ، ظاهری زیبا و دلنشین تر از رنگ های دیگر دارد که در اصطلاح هنری (نقاشی ساختمان) پتینه و یا مانور روی سطوح اطلاق می شود.

برای انجام دادن این هنر زیبا تکنیک های مختلفی وجود دارد که هرکدام با ابزار مخصوص اجرا می گردد. ( جدیدترین تکنیک های پتینه کاری )

پتینه کار خوب کیست ؟

با توجه به اینکه پتینه کاری یک هنر محسوب می شود بنابراین ذوق و سلیقه هنری یک فاکتور بسیار مهم در این کار می باشد.

گرچه با گذراندن دوره های آموزشی می توان با نحوه اجرای انواع تکنیک آشنا شد و به آن را با بهترین کیفیت اجرا کرد . اما انتخاب تم رنگی و استفاده از طیف های رنگی در کنار هم به نحوی که زننده و خسته کننده نباشد نیازمند یک ذوق هنری و تجربه بالا در استفاده از رنگ ها می باشد.

ممکن است یک پتینه با ظرافت هرچه تمام اجرا شده باشد ولی ترکیب رنگی آن مناسب محیط نباشد و یا اینکه با سبک دکوراسیون آن تناسب نداشته باشد.

در هر حال یک پتینه کار خوب و ماهر کسی است که علاوه بر مهارت کافی در اجرای تکنیک ها با اصول ترکیب رنگ ها و روانشناسی رنگ ها آشنایی کافی داشته باشد.

جدیدترین تکنیک های پتینه کاری

کاربرد پتینه

همانطور که گفته شد این هنر رنگ آمیزی یک تکنیک خاص نقاشی ساختمان می باشد که علاوه بر اینکه یک پوشش محسوب می شود با تنوعی از طیف های رنگی مختلف زیبایی خاصی به دکوراسیون داخلی ما خواهد داد.

همچنین در دیوار ها و یا سقف هایی که ترک خوردگی دارند و ناهمواری های غیر قابل ترمیم در سطوح دیوار و سقف دارند از پتینه کاری می توان برای کم رنگ جلوه دادن این ایرادات استفاده کرد.

پتینه سقف

امروزه در ساختمان های لوکس کمتر از رنگ های ساده برای نقاشی سقف سالن های پذیرایی و اتاق خواب ها استفاده می شود.

پتینه سقف یکی از تکنیک های بسیار محبوب برای رنگ آمیزی سقف می باشد.

که خود شامل اجرای انواع تکنیک ها روی سطح صاف سقف و همچنین ابزار های گچبری شده می باشد.

پتینه کاری - پتینه سقف - گچبری

اجرای ورق طلا روی گچبری

یکی از تکنیک های بسیار محبوب در پتینه کاری ، اجرای ورق طلا روی ابزار های گچبری شده ساختمان می باشد.

استفاده از تم رنگ طلایی یکی از شاخصه های ساختمان های مجلل می باشد.

پتینه دیوار

علاوه سقف ، پتینه دیوار بطور کامل یا قسمت های خاصی از دیوار نیز یکی از تکنیک های مهم در تزیینات داخلی خانه های مجلل به حساب می آید.

رنگ ساده بهتر است یا پتینه ؟

در مقایسه با رنگ های روغنی ، پلاستیک و اکرولیک تک رنگ که معمولا سفید استخوانی ، سفید ساده و کرم رنگ انتخاب می شود، پتینه می تواند چند طیف رنگی را با هنرمندی در کنار هم آورد طوری محیط خانه را از یکنواختی و سادگی برهاند.

اگر سطح دیوار ناهموار می باشد و استفاده از رنگ های تک رنگ باعث نمایان شدن این ایراد ها می شود ، پتینه هایی مثل ابر و باد می تواند گزینه خوبی برای به حداقل رساندن این ایرادات گردد.

ضمن اینکه ترمیم این رنگ می تواند ساده تر از رنگ های ساده باشد.

جدیدترین تکنیک های پتینه کاری

پتینه برای کجا مناسب است ؟

پتینه را می توان برای هر سطحی در نظر گرفت اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که نباید به صرف زیبایی این هنر ، در اجرای آن افراط داشت .

مثلا اگر تصمیم گرفته اید بجای کاغذ دیواری از پتینه برای پوشش سطح دیوار استفاده کنید ، نیاز نیست کل دیوار ها از این تکنیک استفاده شود بلکه یک یا دو دیوار که بیشتر در معرض دید هستند ، توصیه می شود که از این نوع رنگ آمیزی استفاده کنید.

همچنین برای سقف می توانید از دو تکنیک متفاوت ( یا یک تکنیک با دو تم رنگی ) استفاده کنید.

پتینه کاری ساختمان های لوکس

اگر نگاهی به دکوراسیون داخلی ساختمان های لوکس و لاکچری در تهران و سایر شهرستان ها بندازیم، حتماً قسمتی از سقف یا دیوار را خواهیم دید که به یکی از تکنیک های پتینه کاری تزیین شده است.

پتینه کاری خصوصا در ساختمان های که به سبک کلاسیک دیزاین و دکور شده اند خیلی رواج دارد .

اجرای نقاشی فرشته یا مینیاتور ایرانی و یا نقاشی موتیف از پرکاربردترین تکنیک های پتینه کاری برای ساختمان های لوکس می باشد.

آموزش پتینه – دوره آموزش پتینه

با توجه به گرایش روز افزون مالکان ساختمان های لوکس به استفاده از ایده های نوین در تزیینات داخلی ، پتینه کاری نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است.

اغلب طراحان و دیزانر ها نیز تمایل دارند از این هنر نوین در رنگ آمیزی هر چند در یک سطح کوچک استفاده داشته باشند.

اما استفاده از این هنر زیبا در تزیینات ساختمان علاوه بر اینکه به مهارت اجرایی نیاز دارد بایستی پتینه کار به تناسب و هارمونی رنگ ها در دکوراسیون داخلی نیز تسلط و علم کافی داشته باشد.

بنابراین بهتر است قبل از اینکه بخواهیم شروع به کار کنیم آموزش های لازم در این زمینه را فرا گیریم.

اگر علاقمند با آشنایی بیشتر با این هنر زیبا و انواع تکنیک های مختلف آن هستید می تواند در سایر مطالب مرتبط همین سایت مطالب مربوط به این هنر زیبا را دنبال نمایید. ( آموزش تصویری پتینه )

جدیدترین تکنیک های پتینه کاری

تعیین قیمت پتینه کاری

اگه انتخاب نهایی شما برای تزیینات داخلی و نقاشی ساختمان استفاده از این هنر زیبا می باشد ، بهتر است بدانید که هزینه آن از رنگ آمیزی ساده بیشتر می باشد. ضمن اینکه هر کدام از تکنیک ها نیز ممکن است قیمت های متفاوتی داشته باشد.

بنابراین برای آگاهی از قیمت این کار و برآورد اولیه از هزینه آن بایستی اطلاعات لازم داشته باشیم. همچنین می توانید برای اینکه بدانید چه عواملی در قیمت این هنر تاثیر دارد از طریق لینک زیر اقدام نمایید. یا با کارشناسان گروه یاشیل تماس حاصل نمایید.

کارگروه هنری یاشیل با بهره مندی از هنرمندانی نامی و با تجربه و مسلط به انواع تکنیک های تزیینات داخلی می تواند تجربه متفاوت در زیبایی خانه و محل کار شما را رقم بزند.

برای اطمینان بیشتر می توانید با هماهنگی قبلی از محل پروژه های در حال اجرا و یا تکمیل شده بازدید بعمل آورید تا با اعتماد کامل شروع به کار نمایید.

نمونه کارهای پتینه کاری

نمونه کارهای گروه یاشیل

اجرای ورق طلا روی ابزار

نقاشی موتیف روی سقف

نقاشی فرشته روی سقف

نقاشی سه بعدی روی دیوار

نقاشی فرشته روی سقف

نقاشی موتیف روی سقف

6 دیدگاه. Leave new

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ما اینجا هستیم تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.
? می تونم کمکتون کنم؟