نقاشی ساختمان و هرآنچه درباره حرفه نقاشی ساختمان باید بدانید

نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان و هرآنچه درباره حرفه « نقاشی ساختمان » باید بدانید

نقاشی ساختمان بعنوان یکی از آیتم مهم در تزیینات ساختمان می باشد که باتوجه به اینکه از مراحل نهایی در زیبا سازی یک ساختمان محسوب می شود باید با دقت و ظرافت ویژه ای اجرا گردد.

وقتی وارد فضای یک خانه و یا محل کار می شویم شاید اولین چیزی که توجه را به خود جلب می کند، ترکیب رنگی است که در رنگ آمیزی سقف و دیوارهای آن بکار گرفته شده است.

با توجه به درآمدزایی نسبتا بالای نقاش‌های ساختمان ،استقبال روزافزون مردم از این حرفه و علاقه‌مندی به هنر آن، در این مطلب تلاش کرده‌ایم زیر و بم این شغل را بررسی کنیم.

هرآنچه درباره حرفه « نقاشی ساختمان » باید بدانید :

بعضی شغل‌ها در گذر زمان تغییر کاربری داده اند و برخی نیز به کل منقرض شده‌اند. از معدود شغل‌هایی که از سال‌های دور تاکنون همچنان پابرجا هستند، حرفه‌ نقاشی ساختمان است.

در این بین نه تنها کمرنگ‌تر نشده است بلکه روز به روز رونق بیشتری یافته است. شاید قبل تر ها کمتر به تزئینات و زیبایی محل زندگی توجه می‌شد اما امروزه با مهم شدن این موضوع نقاش‌ها نیز نانشان در روغن است. خوبی این شغل در این است که سرمایه آن چنانی نمی‌خواهد.

پس اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که به دلیل نداشتن سرمایه‌‌ اولیه هنگفت تاکنون بیکار بوده‌اید، دیگر نگران نباشید. همین حالا دست به کار شوید! قلم مو، غلتک و مقداری رنگ را با کمی مهارت و خلاقیت ترکیب کنید و نقاش شوید! این حرفه اگرچه با سرمایه کم شروع می‌شود اما وقت نسبتا زیادی می‌طلبد تا فرد کاربلد شود.

بعضی افراد با گذراندن دروس تئوری مشکل دارند و شاید اگر بدانند که نقاشی ساختمان نیز با خواندن کتاب به دست می‌آید کلا از خیر نقاش شدن با وجود مزایای آن بگذرند.

اما خیالتان راحت! اگرچه طی سال‌های گذشته از طرف مراکز فنی و حرفه‌ای این شغل به هر دو صورت تئوری و عملی تدریس می‌شود اما شما می‌توانید فقط با شاگردی کردن نیز به این حرفه دست یابید. حتما لازم نیست مسیر نسبتا سخت مراکز فنی و حرفه ای را طی کنید.

مهارت های لازم برای نقاش :

نقاشی ساختمان‌ شامل برآورد مواد و رنگ‌های لازم، درهم آمیختن رنگ‌ها برای تهیه رنگ مد نظر و رنگ آمیزی سطوح مختلف یک ساختمان از جمله در، دیوار، سقف و … است.

شغل نقاشی ساختمان :

شغل نقاشی ساختمان از آن دسته از مشاغلی است که مدرک دانشگاهی نمی‌خواهد. گاهی لازم است، پیش از شروع رنگ‌آمیزی، ابتدا سطوح را گچ کاری، بتونه کاری و سنباده کشی و برای رنگ‌کردن آماده کرد.

نقاش‌ها از رنگ های مختلف برای پوشش دادن سطوحی مانند دیوارها، سقف ها، درها و پنجره های ساختمان استفاده می‌کنند.

و همینطور برای نقاشی نمای ساختمان از رنگ های مخصوص نما که در برابر رطوبت و شرایط جوی مقاومت بالایی دارد استفاده می شود

آن‌ها قبل از شروع رنگ کاری، باید سطوح را به کمک سنباده، بتونه کاری یا گچ کاری صاف و یکدست و بعد رنگ آمیزی را شروع کنند.

از وسایلی که نقاش‌های ساختمان در کار خود استفاده می کنند می توان به رنگ، گچ، قلم مو یا غلتک، سنباده، تینر و نردبان اشاره کرد.

نقاشی ساختمان

نحوه ورود به حرفه نقاشی ساختمان


علاقه مندان برای ورود به این شغل می توانند مدتی در کنار یک نقاش ساختمان ماهر به عنوان کارگر و دستیار کار کنند تا با همه جوانب این شغل آشنا شوند.

در آموزشگاه های دولتی و آزاد نیز زیرنظر سازمان فنی و حرفه ای کشور، دوره های آموزش نقاشی ساختمان تدریس می شود که علاقه مندان به آموزش حرفه ای می توانند در این کلاس ها شرکت کنند. البته کسب تجربه و مهارت در این کار حائز اهمیت است.

ساعت کاری نقاشی ساختمان


ساعت کاری نقاش بستگی به نوع کار و سفارش مشتری دارد. در زمان هایی که نقاش ها سفارش کار می گیرند، باید تمام وقت و حتی گاهی در روزهای تعطیل سرکار خود باشند تا بتوانند به موقع کار را به اتمام برسانند. ممکن است نقاش مدتی بین سفارش های مختلف بیکار باشد. محل کار نقاش ساختمان معمولا در منازل، ادارات یا سازمان های مختلف است.

مهارت‌ها مورد نیاز نقاش ساختمان


هر حرفه‌ای یک سری وظایف مخصوص به خود را می‌طلبد. نقاشی نیز مانند دیگرمشاغل از این قانون مستثنا نیست. وظایف اصلی یک نقاش عبارت اند از: اندازه گیری سطوح برای تخمین میزان رنگ و وسایل مورد نیاز، کندن رنگ یا پوشش قدیمی سطوح، پرکردن سوراخ ها و ترک ها و کاملا صاف کردن سطوح به کمک بتونه کاری و گچ کاری، زدن رنگ آستری، ترکیب رنگ های مختلف برای رسیدن به رنگ مد نظر و رنگ کردن نهایی.

البته گاهی نقاش باید با گچ برها ، متخصصان دکوراسیون داخلی و دیگر افراد مرتبط همکاری کند. زیرا که یکی از آیتم های مهم در نقاشی ساختمان ، نقاشی ابزارهای های گچبری شده می باشد که اگر با دقت و ظرافت اجرا گردد، زیبایی خانه را دو چندان می کند.

در جدول اهم مهارت های مورد نیاز یک نقاش ساختمان حرفه ای آورده شده است.

دانش و مهارت های مورد نیاز نقاش ساختمان

بیست مورد از مهمترین مهارت های مورد نیاز برای یک نقاش ساختمان حرفه ای
1توانایی متره و برآورد مواد مصرفی متناسب با سطح كار
2توانایی آماده سازی گچ ساختمانی و استفاده از آن در زیر سازی سطوح گچی
3توانایی ساختن بتونه و بتونه كاری
4توانایی سمباده كاری سطوح بتونه كاری شده
5توانایی زدن رنگ نیمه پلاستیک روی سقف همراه با آستركاری با رنگ پلاستیک
6توانایی تعمیر بتونه پلاستیک و روغنی و زدن رنگ نهایی پلاسیتک ( رنگ رویه )
7توانایی روغن اندود كردن سطوح گچی
8توانایی زدن رنگهای روغنی روی سطوح گچی زیرسازی شده ( آستر كاری با رنگ روغن )
9توانایی زدن رنگهای روغنی مات و براق روی سطوح چوبی ، فلزی و صفحات مصنوعی
10توانایی همرنگ سازی براساس رنگ مورد نظر و كار با رنگهای ورنی
11توانایی رنگ پاشی با پیستوله رنگ پاش
12توانایی رنگآمیزی استخر و تركیب رنگها
13توانایی استفاده از ابزار و وسایل اندازه گیری
14توانایی محاسبه میزان سطوح کار
15توانایی برآورد میزان رنگ و مواد اولیه مورد نیاز
16توانایی برآورد میزان روغنهای مورد نیاز جهت روغن اندود کردن دیوارگچی
17توانایی اندازه گیری سطوح نرده و دربهای شیشه خور به طور تقریبی
18توانایی صرفهجویی در زمان و مصرف مواد جهت بالا بردن بهرهوری کار
19توانایی برآورد و تخمین هزینه مورد نیاز
20رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در کار
نقاشی ساختمان
نقاشی ساختمان

ویژگی های یک نقاش ساختمان خوب :


اما ویژگی‌هایی که یک نقاش باید داشته باشد نیز به نوبه خود مهم است.

یک نقاش ساختمان باید ظاهری مناسب داشته باشد. به جرئت می‌توان گفت، اولین ویژگی مهم یک نقاش ساختمان ، ظاهر اوست. مرتب و تمیز بودن این افراد در نگاه اول، مشتریان را تشویق می‌کند که کار خود را به آن ها بسپارند. یک نقاش حرفه‌ای باید خوش برخورد باشد.

برخورد مناسب و توجه به خواسته های مشتری از ویژگی‌های لازم این حرفه به شمار می‌رود. دقت داشتن در کار نقاشی موضوع مهمی است. نقاشی سطوح، کار دشواری است و کمترین خطا باعث دوباره‌کاری می شود و نتیجه‌ای جز اتلاف سرمایه و وقت را در پی ندارد.

بنابراین، نقاشان ساختمان باید نهایت دقت خود را به کار گیرند. هدف افراد از رنگ آمیزی منازل و ساختمان‌ها هرچه زیباتر کردن این محیط هاست.

برای این کار، نقاش ساختمان باید از سلیقه خوبی برخوردار باشد. داشتن کمی ذوق هنری در این مسیر به شما کمک بسیاری می کند. با ترکیب‌هایی جذاب از رنگ‌ها به راحتی می‌توانید مشتریان خوبی داشته باشید.

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های یک نقاش حرفه‌ای خوش قول بودن اوست. خوش قولی در تمام مشاغل اهمیت زیادی دارد.

نقاشان ساختمان نیز باید در زمان معین در محل کار خود حاضر شوند و در تاریخ معین کار را آماده کنند و تحویل دهند. با پرورش دادن این ویژگی ‌ها در خود به راحتی می‌توانید یک نقاش ساختمان زبده شوید.

نقاشی ساختمان
نقاشی ساختمان

وسایل مورد نیاز نقاشی ساختمان


نقاشی ساختمان کاملا یک شغل مهارت محور است. از آن شغل هایی که احتیاج به سرمایه خاصی ندارد. شما فقط با چند صد هزار تومان ناقابل می توانید کارتان را شروع کنید.

حتی می توانید با پول اولیه‌ای که از مشتری می گیرید، وسایل کارتان را تهیه کنید.کاردک، لیسه، نردبان، قلم مو، غلتک، تخته بتونه، سنباده و متر، مهم ترین ابزارهای مورد نیاز یک نقاش به شمار می‌روند.

نقاشی ساختمان
نقاشی ساختمان
نقاشی ساختمان
نقاشی ساختمان
نقاشی ساختمان
نقاشی ساختمان

قیمت نقاشی ساختمان

برای آگاهی از نحوه محاسبه هزینه نقاشی ساختمان و برآورد تقریبی قیمت نقاشی ساختمان روی لینک زیر کیلک نمایید.

تعیین قیمت نقاشی ساختمان – هزینه رنگ آمیزی ساختمان

تعیین قیمت نقاشی ساختمان – لیست قیمت نقاشی ساختمان – نرخ اتحادیه نقاشی ساختمان – متوسط قیمت رنگ آمیزی ساختمان – قیمت نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان با رنگ روغنی – قیمت نقاشی با رنگ پلاستیک – هزینه رنگ آمیزی ساختمان – قیمت رنگ آمیزی خانه

تعیین قیمت پتینه کاری روی سقف و دیوار

تعیین قیمت پتینه کاری روی سقف و دیوار تعیین قیمت پتینه کاری روی سقف و دیوارف یکی از تکنیک های جدیدی که برای تزیینات داخلی و بعنوان پوشش رنگی برای سطوح دیوار و سقف استفاده می شود، پتینه کاری می باشد. همانطور که در مبحث مربوط به پتینه کاری به آن اشاره شده، پتینه در…

آموزش نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان به زبان ساده

آموزش نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان به زبان ساده یکی از هنر هایی که در زمینه تزیینات داخلی ساختمان حائز اهمیت است و در واقع مرحله نهایی از تکامل ساختمان محسوب می شود، هنر نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان می باشد. هر چقدر در این مرحله دقت و ظرافت بیشتری داشته باشیم، ماحصل طراحی دکوراسیون…

نوشتهٔ پیشین
کابینت ممبران (وکیوم) چیست ؟
نوشتهٔ بعدی
پارکت لمینت و همه چیز که باید برای خرید و اجرای آن بدانید

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست